VIDIAUTO Izbor tjedna - Palac gore za kupnju!
Usporedba kompaktnih crossovera: Honda CR-V vs Nissan Qashqai vs Volkswagen Tiguan
Qashqai je utemeljitelj kategorije crossover automobila. U svojoj drugoj generaciji nailazi na mnoštvo suparnika, a mi smo ga sučelili sa starosjediocima Hondom CR-V i Volkswagenom Tiguan.
Prvo su postojali automobili i terenska vozila odnosno džipovi. Džip vam je bio potreban ako ste krenuli u bespuća Afrike ili Australije, prema Sjevernom polu ili kroz močvare Amazone. Džipovima se natjecalo na utrkama kao što su Camel Trophy, reli Pariz-Dakar, Carrera Panamericana ili Baja California. Ne zaboravimo ekspedicije, istraživače i vojsku. Za sve ostalo bilo je dovoljno sjesti u običan automobil.
Onda su Amerikanci napravili luksuzni Jeep Wagoneer (govorimo o modelu iz 1963.) i stvorili ranu interpretaciju SUV-a. U ljeto 1970. Englezi su prikazali Range Rovera. Početkom sedamdesetih godina Range je predstavljao (još jedan) statusni simbol bogatih engleskih lordova koji su ga koristili za odlazak u lov. No, moglo ga se mirne duše parkirati i pred kockarnicu u Monte Carlu – naprosto, bio je dovoljno skup da ispuni i tu funkciju.
Dvadesetak godina kasnije je Toyota, ničim izazvana, stavila na cestu prvi RAV4. Nastalo je prvo moderno SUV vozilo te je stvorena kategorija automobila koji su samo izgledali kao terenci, a zapravo to nisu bili. Vožnja u njima nije bila gruba, a katkad su pružali i ponešto udobnosti. Polako se otkrivala i njihova praktična strana, no cijena je u tim godinama još uvijek predstavljala prepreku.
Je li to bila slučajnost, proračunat potez ili plod genijalnosti odgovornih menadžera – nije nam poznato, a nije ni važno. Važno je da je 2006. godine prezentiran prvi Nissan Qashqai. Qashqai nedvojbeno predstavlja jednu od najimpresivnijih priča o uspjehu u nedavnoj automobilskoj povijesti. Pobjedonosno je zauzeo prijestolje niše koja je nastala slijedom propusta modelskih politika različitih marki.
Qashqai je crossover – prvi SUV bez terenskih pretenzija. Zvuči kontradiktorno, no tržište ga je od prvoga trenutka prigrlilo. Popunjena je još jedna praznina i dodatno povećana nepreglednost između raznih kategorija vozila. Ali u vrijeme premijere druge generacije Nissan se našao u posve različitom okruženju: Qashqai II dočekuju desetci suparnika i nije mu lako.
Svjestan toga, Nissan je odradio temeljitu pripremu. Osjeća se da je Qashqai svjež automobil, u vožnji miran, tih i ekonomičan. Razmjerno je lagan, a odaje dojam čvrstoće i stabilnosti. Iznimno uski zazori između elemenata karoserije stvaraju dodatni dojam kvalitete. Potrošnja dizelskih izvedbi je senzacionalno niska, a stavljen je veliki naglasak na sigurnost, infotainment i ostale inovacije.
Cjenik kreće sa 156.000 kuna, ali to je tek prilično goli (turbo-)benzinac. Mada je bolji od prethodnikovog osnovnog 1,6-litrenog atmosferca, kupcima ovakvih vozila više paše dizelski pogon. Nema jeftinijeg od 1.5 dCi-a sa 110 KS, za 173.400 kuna. No, spajati crossover vozilo i ultimativnu štedljivost jednostavno nema smisla i zato odluka o izboru izazivača u ovoj usporedbi pada na vrlo bogato opremljenu izvedbu Qashqai 360 s jačim 1.6 dCi motorom (130 KS), prednjim pogonom i ručnim mjenjačem.
Paket opreme 360 donosi dodatnu količinu tehnoloških delicija, uz estetske detalje koji ovaj Nissanov crossover čine vizualno još podatnijim. Izdvajamo unikatne 18-inčne aluminijske naplatke dijamantne obrade, tamna stakla, opcionalni stakleni krov i krovne nosače.
Od modernih tehnologija Qashqai 360 sadrži Around View Monitor s četiri kamere koji sintetizira sliku 360 stupnjeva oko vozila čime se drastično olakšava parkiranje na uskim prostorima. Tu je i NissanConnect sustav za pametne telefone spojen s navigacijom te Google Send to Car funkcija. Spomenimo i Keyless entry, parkirne senzore sprijeda i straga te samozatamnjujući retrovizor.
Sva sigurnosna oprema integrirana je u takozvani Safety Shield. Sadrži sustav za izbjegavanje frontalnih sudara, prepoznavanje prometnih znakova, upozoravanje na nehotično napuštanje vozne trake te automatsko upravljanje dugim svjetlima. Pun kufer opreme u Qashqaiju 360!
Pogledajmo čime kontrira drugi japanac: s dužinom od 4,57 metara Honda CR-V je među impozantnijim pojavama u svijetu kompaktnih SUV vozila. Njegove vanjske dimenzije nastavljaju se u bujno dimenzioniranom putničkom prostoru i oblom prtljažniku. Oba reda sjedala pružaju dovoljno slobode kretanja u svim smjerovima, a ograničava je tek nešto šira središnja konzola i tunel mjenjača. Sama sjedala su velika, udobna i mekana, bez osobite bočne profilacije.
Putne kvalitete Hondinog crossovera ogledavaju se u udobnosti vožnje koja definira standard klase. Cestovne neravnine sve vrste CR-V uglavnom drži podalje od putnika. Jedino što smeta je nešto viša razina buke pri autocestovnim brzinama. Konkretno se radi o šumovima koje proizvodi strujanje zraka i kotrljanje pneumatika.
Racionalan izbor motora jest 1,6-litreni turbodizel sa 120 KS. Ako se sada pitate je li to premalo za jedan SUV ove veličine, odmah ćemo odgovoriti: nije! Vozili smo ga dovoljno dugo i prilično daleko da to odgovorno tvrdimo. No, u čemu je tajna? Jesu li Hondini konjići istreniraniji od tuđih ili ih ipak ima više od deklariranih 120? Ne znamo, bitno je samo da 1.6 i-DTEC ne ostavlja dojam podmotoriziranosti i basta! Usput, i potrošnja je skromna, ako to nekoga zanima...
S nedavnim redizajnom CR-V je vizualno i tehnološki pomlađen. Osjeti se to i na preciznijem upravljaču koji je lagan, a istodobno pruža dovoljno povratnih informacija. Instaliran je novi infotainment sustav Honda Connect koji će se svidjeti korisnicima pametnih telefona. Rad sa zaslonom osjetljivim na dodir traži ponešto privikavanja, ali nakon početnog razdoblja sve polako sjeda na svoje mjesto. Nova sigurnosna značajka vozila je sustav upozorenja sudara baziran na radaru i kameri. Prati položaje nekoliko vozila u okruženju i u slučaju neposredne opasnosti može samostalno intervenirati.
A cijena? E tu dolazimo do ovećeg problema: 239.800 kuna do registracije za osnovni model s dizelskim motorom je, hm... puno.
Mada je Volkswagen relativno kasno ušao u segment povišenih vozila za slobodno vrijeme, Tiguan je često proglašavan pobjednikom usporednih testova. Zapravo, Tiguan je i danas jedan od najboljih automobila u ovom segmentu, ali ga bije glas da je skup. Po kvaliteti izrade i završne obrade svaki je VW u samome vrhu. Ali kod usporedbe paketa sigurnosne opreme oba su japanska konkurenta napredniji automobili.
S ergonomijom nema greške kod VW-a: sjedala izvrsno podupiru leđa i daju kvalitetnu podršku tijelu. Također, Tiguan je znatno bolje akustički izoliran od japanskih suparnika. Podvozje, vjetar i buka vožnje do putnika dolaze tek u vrlo diskretnim količinama. Ovjes je udoban, ali na uštrb dinamike vožnje.
Po pitanju motora Tiguan se klasificirao ispred Nissana i Honde jer svoju moć crpi iz bitno veće radne zapremine. Dvije litre su dvije litre, a 150 KS mnogo više od 120 ili 130. Osjeti se to na ubrzanjima i elastičnosti, dok potrošnja nije ništa viša nego kod Japanaca. Ali po cjenovnoj politici Volkswagen nikako nije blizak financijskim mogućnostima hrvatskog naroda.
S 228.712 kn za izvedbu 2.0 TDI Sport & Style s prednjim pogonom i ručnim mjenjačem sa šest stupnjeva izlazi iz psihološkog okvira većine kupaca. Ujedno je daleko siromašnije opremljen od jeftinijeg, a definitivno zgodnijeg i svježijeg Qashqaija.
Otprilike isto možemo reći i za Hondu CR-V. Dodatno, zbog nepovoljnog tečaja engleske funte i bogate sigurnosne serijske opreme cijena mu bježi u visinu, no s druge strane se tu radi i o nešto većem automobilu od Nissana.
Qashqai se odlikuje univerzalnom prihvatljivošću u svakom svojstvu, od privatnog vozila proaktivnog mladog poslovnjaka (tzv. yuppie-ja) pa sve do modernog obiteljskog automobila. Qashqai je odvažan i posjeduje ugodan sportski talent, nudi korektnu udobnost i ima velikodušnu putničku kabinu. Njegov motor je ekonomičan i agilan – sve u svemu Nissan Qashqai zaslužuje našu ovotjednu preporuku za kupnju!
Napomena: navedene cijene vrijede na dan objave članka.
Učitavam komentare ...