Novi blagi hibrid
TEST: Peugeot 2008 Style 145 eDSC6

Peugeot 2008 iznimno je popularan kompaktni SUV na europskom tržištu, pa tako i kod nas, a sada dolazi opremljen novim pogonom.
Peugeot je pogodio idealne omjere za prostraniji gradski SUV kojim se i dalje lako može kretati u gužvama te parkirati na uske gradske lokacije.
Nedavno je dobio “facelift” prednje maske i svjetala sprijeda i straga, a sada je velika novost i blagi hibridni pogon sa novim automatskim mjenjačem.
Testirali smo ga u početnoj “Style” razini opreme koja i dalje daje sve nužno za ugodnu vožnju za vrlo širok raspon korisnika.
Dizajn i praktičnost
Pogledamo li dizajn Peugeot vozila, svi već neko vrijeme prate jasan potpis koji se pokazao kao popriličan hit kod kupaca.
Model 2008 povišen je kako bi se dobio “SUV” stil u kompaktnom pakiranju, što se pokazalo vrlo popularno na našim cestama, pogotovo sa svakodnevnim dodavanjem “ležećih”, kao i za bezbrižne ulaske u razne garaže.
Pogledamo li automobil sprijeda, na Peugeot modelima trenutno dominira velika prednja maska, odnosno plastični 3D dizajn preko otvora za hladnjak.
Ovisno o paketu, ovaj dizajn ima suptilne promjene u izgledu, no sa faceliftom od prije par godina proteže se sve do prednjih farova, iako nije svugdje “pravi” otvor za hladnjak.
Dodatan otvor je nešto niže, ispod tablice, a ovdje su sakriveni i senzori za praćenje prometa i ceste ispred vas.
Glavna prednja svijetla imaju standardan rad sa reflektorskim dizajnom, no ovdje se naravno radi o LED rasvjeti, gdje su same lampice taktički sakrivene.
Prepoznatljiv potpis dnevnih svjetala u modernim izdanju su tri okomite crte ispod glavnih svjetala, predstavljajući lavlje panđe, što je dio refresha kao i njihov novi logo koji je uvelike modernizirao Peugeot brand.
Iako se radi o SUV izdanju, pokrov motora dovoljno se spušta prema naprijed da preglednost od strane vozača nije nikakav problem te se jasno vidi cesta ispred vas.
Pogledamo li automobil iz profila, jasne su prepoznatljive oštrije linije na limariji koje Peugeot koristi na svim novijim modelima, a ističu izbočinu prednjih i stražnjih vrata, te suptilno sužavanje karoserije prema prednjem i stražnjem dijelu automobila.
Za kompletan SUV stil, donji pragovi vozila su napravljeni od crne plastike koja štiti ostatak karoserije od soli, kamenčića i vode za vrijeme vožnje na cesti kao i makadamu, te vozilu daje prepoznatljiv potpis.
Kotači u Style opremi su 16-inčni lakometalni naplatci sa modernim dizajnom koji kombinira sjajnu metalnu površinu i zacrnjene detalje za dobivanje kompleksnijeg dizajna.
Sve četiri kvake na vratima su standardnog izgleda bez nekih specijalnih trikova za otvaranje što naravno cijenimo.
Pomicanjem prema stražnjem dijelu, primjećujemo da se silueta moderno sportski spušta kod stražnjeg stakla, sa laganim produženjem krova preko stakla za dodatnu sportsku notu.
Dobivate standardno stražnji brisač sa senzorima za parking bez kamere u Style opremi, no s obzirom na dimenzije automobila nismo naišli na nikakve izazove kod parkiranja, iako imajte na umu da vam pogled kroz retrovizor završava dosta visoko.
Dizajn straga ste već vjerojatno vidjeli na našim cestama, gdje su sada tri vodoravne crte zamijenile donedavne tri okomite, radi agresivnijeg izgleda.
Stražnji kraj ispod samog stakla je poprilično okomit pa nećete imati problema kod parkiranja sa dijelovima koji bi stršili.
Imate veći plastični branik pri dnu sa dva prava auspuha sa stiliziranim otvorima u braniku, no kod modernih benzinaca nema straha od zacrnjivanja čađom.
Sama vrata prtljažnika standardno ručno otvarate, a ima po nama prsoječnu veličinu prtljažnika, pogotovo kod manjih SUV modela od 434 litre.
Spuštanjem stražnjih sjedala u 60/40 omjeru dobivate do 1.467 litara tovarnog prostora.
Unutrašnjost i infotainment
Unutrašnjost Peugeot 2008 modela opisali bismo modernim pristupom sa detaljima koji nas podsjećaju na “rugged SUV” stil, iako naravno u suptilnijem, gradgskom izdanju.
Imajte na umu da je startno Stysle izdanje ipak malo smirenije pa tako kao vozač primjerice dobivate “klasične” kazaljke umjesto potpuno digitalnog prikaza.
S druge strane modernog su stiliziranog dizajna i daju vam na uvid sve što trebate znati o hibridnom pogonu te vas ne odvraćaju od vožnje.
Osnovni dijelovi koje ćete najčešće dirati kao vozač ili suputnik su od mekanih materijala te se na to ne možemo požaliti, a volan je također vrlo ugodan u ruci.
Krenimo od početka, a to su gumbi sa desne strane vozača, odnosno na vratima dobivate kontrolu sva četiri prozora, mogućnost njihovog zaključavanja za ostale suputnike, kao i kontrolu retrovizora pri vrhu.
Ovo je standardan setup u dobrom dijelu Stellantisovih dizajna i jednostavno ćete njime upravljati od prve.
Lijevo od volana imate ručnu kontrolu visine svjetlosnog snopa sprijeda pa svakako savjetujemo da ga koristite prema potrebi kako bi si dobro osvijetlili cestu, radije nego nadolazeće automobile.
Broj 0 je za prazan auto, dok punjenje stražnjeg dijela automobila diže snop pa se povećanjem broja na ovom valjku on spušta prema cesti.
Tu je i nekoliko praznih gumbi koji se pune ovisno o razini opreme i modelu pogona za koji se odlučite, no ovdje vam nisu potrebni.
Zatim imamo sam volan. Peugeot ima standardno manje volane, a po nama su idealni za veće vozače. Mi sa 190 cm savršeno vidimo sve informacije ispred sebe, a volan nije dovoljno velik da smeta nogama.
Ideja je da ga spustite taman ispod prednjeg putnog računala, a ako vozite opušteno i dalje možete ruku nasloniti na vrata i dobro držati volan.
Lijeva i desna strana služe za raznu kontrolu multimedije, kao i kontrolu prikaza na računalu ispred vozača koje vam pokazuje potrošnju, itd.
S lijeve strane iza volana zato je malo gužva na koju ćete se morati naviknuti. Naime, vozilo ima “pedale” iza volana kojima kontrolirate agresivnost rekuperacije za vrijeme vožnje jer se ipak radi o blagom hibridu.
Iza pedale s lijeve stane je standardna drška za kontrolu prednjih svjetala, dok je ispod nje dodatna drška za kontrolu tempomata sa više gumbi i funkcije koje je bolje proučiti prije nego se počnete voziti.
Sa desne strane pak imate dršku za kontrolu brisača, a na vrhu je pak gumb koji će vam zatrebati za postavke glavnog putnog računala ispred vozača.
Ispod nje je klasičan utor za ključ automobila te u Style paketu dobivate klasičan ključ bez startanja na gumb, no barem ga nećete lako zagubiti.
Tako dolazimo do centralnog infotainemnt zaslona koji je bio osvježen u nedavnom faceliftu. Moderan sustav je pregledan i jednostavan, te naravno podržava Android Auto i Apple CarPlay vezu bez potrebe za žicama.
Kratice sa liejve i desne strane zaslona uvijek ostaju vidljive pa je glavni “iskoristivi” dio zaslona malo manji od očekivanog, no novi infotaniment ima dovoljno širok ekran da Android Auto bude pregledan i jednostavan za korištenje.
Osim kratica na zaslonu za osnovne funkcije infotainmenta, Ispod njega su i dodatne fizičke tipke za često korištene funkcije poput paljenja same klime, recirkulaciju zraka, grijanje sjedala, kontrolu glasnoće te odmagljivanje stakla.
Iznad tih gumbi je i površina osjetljiva na dodir za vraćanje infotainmenta na početni zaslon i kontrolu ventilacije.
Vraćanjem na infotainment, opcije kontrole u startnom Style paketu nisu previše komplicirane pa je i kontrola jednostavna, no imate solidno ozvučenje sa kontrolom za visoke, srednje i duboke tonove, a možete kontrolirati i izvor zvuka tako da neki putnici glazbu čuju tiše, a neki glasnije, prema preferencama suputnika.
Glavne postavke klimatizacije i smjera puhanja zraka su također integrirane u infotainmet pa ih je potrebno tamo i postavljati.
Ispod fizičkih gumbi dobivate dvije razine ladica za odlaganje sitnica, a tu je i jedan USB-C utor za punjenje mobitela ili drugih gadgeta.
Zatim imamo i Stellantisov standardni automatski mjenjač koji nam se i te kako dopada jer je jasan, a vrlo ga je jednostavno kontrolirati te ne zauzima prostor nepotrebno.
Ispod njega pak imate veliku ručnu parking kočnicu koja zauzima prostora, no daje vam klasičnu pouzdanost oko kontrole parkinga. Pored nje se smjestio klasičan 12V utor za auto gadgete, kao i dva držača za šalice.
Iza njih je još jedan manji spremnik za sitnice kojem imaju pristup i suputnici iza vas. Drugim riječima, ovdje nemate naslon za ruku, te suputnici iza nemaju izlaz za klimu.
Ploča koja se proteže kroz prednji dio imitira efekt karbonskih vlakana, a dovoljno je suptilna da bude zanimljiv detalj.
Sjedala sprijeda i straga nude dovoljnu udobnost, a u Style izvedbi je riječ o tekstilnim sjedalima koja mogu podnijeti dugogodišnju vožnju bez problema. Prednja sjedala i u ovoj izvedbi imaju grijanu površinu, što je velik plus.
Imajte na umu da ako želite zatamnjena stakla straga, ipak se morate odlučiti za jednu razinu opreme više. Suputnici straga imaju dovoljno prostora za noge za ovu klasu vozila, no ako ste baš svi visoki u automobilu, biti će dosta prostora za glave, no sprijeda ćete se morati ipak malo pomaknuti naprijed.
Motor i vožnja
Pogon je možda najzanimljiviji detalj novog Peugeot 2008 modela za 2025. godinu.
Sam motor ostaje Stellantisov “bread and butter”, odnosno 1.2-litreni benzinac sa tri cilindra i turbom.
Znati ćete da se radi o novijem pogonu jer sada umjesto 96 kW imaju ravno 100 kW, odnosno sa 130 KS podignuti su na 136 KS.
Mi smo na testu imali novi blago hibridni pogon koji ukupnu snagu diže na maksimalno 145 KS, što je potpuno novi dizajn od ove godine.
Naime, benzincu je dodan novi 6-stupanjski automatski mjenjač sa duplom spojkom koji zamjenjuje staru verziju.
Glavna razlika je što je elektromotor za ovaj blagi hibrid ukomponiran u sam mjenjač za direktan pogon, kao i manje zauzimanje prostora “pod haubom”.
Ovo ga čini jednim od rijetkih elektromotora “na brzine”, a samim time proizvodi i zanimljiv zvuk kada pustite papučicu gasa kod rekuperacije, jer se zvuk mijenjanja brzina ponaša kao kod benzinaca, što ćete primijetiti kod vožnje samo na struju.
Iako se radi o blagom hibridu, kod vožnje “starim cestama” i gradom, postizali smo do 66 % vremena vožnje na struji, što je solidna vrijednost za ovakvu implementaciju. Kako se radi o malenoj bateriji, servis i zamjena nakon destljeća vožnje neće biti toliko značajan trošak.
Ako vas zanima potrošnja, u gradskim gužvama Zagreba gdje smo se aktivno hladili klimom ispred svakog semafora, ipak je prešla 7 litara na 100 km jer se nismo micali dovoljno da iskoristimo rekuperaciju. I ostale benefite hibrida.
S druge strane, čim se auto zapravo može kretati, poput manjih gradova ili manje gužve i otvorene ceste, potrošnja se vrtjela oko 5 l na 100 km.
Na autocesti smo očekivali višu potrošnju radi profila automobila, no turbo trocilindraš se i ovdje iskazao. Ako tempomat stavite na 130 km/h te se u lijevu traku prebacujete za prestizanja, očekuje vas solidno ubrzanje sa prosječnom potrošnjom od oko 6 litara, što je po nama odličan rezultat za ovakvog benzinca.
Na jednom punjenju, ovisno o vašim navikama i načinu vožnje te cestama po kojima vozite, možete dostići impresivne kilometraže, a nama je na punom rezervoaru putno računalo pokazalo gotovo 800 km domet sa 60 % vožnje na struju.
Imajte na umu i da se kočnice značajno manje troše sa hibridnim pogonom upravo radi kočenja rekuperacijom., pogotovo ako ju ispravno koristite sa duljim vremenom laganog kočenja umjesto naglih kočenja tik ispred semafora.
Jedan detalj je nešto “tvrđi” sportski osjećaj volana kod skretanja gdje nam je trebalo više snage od očekivanog za spora gradska skretanja po uličicama i parkiranju.
Zaključak i cijena
Peugeot 2008 nedvojbeni je hit kod europskih kupaca, a nudi vam sve što trebate od prostora u vožnji kako za stvari tako za prosječne suputnike.
Kontrola akustike u autu veliki je plus za ugodnu vožnju, a infotainment zaslon lako se koristi i za aplikacije putem mobitela.
Mi nismo imali neke prigovore na vožnju pomoću novog blagog hibridnog sustava koji svoj posao obavlja bez problema, a ovisno kakvo iskustvo želite u vožnji, svakako pogledajte dodatne pakete opreme koje Peugeot nudi.
Kada pričamo o cijeni, novi blagi hibridni pogon sa automatskim mjenjačem u startnoj izvedbi opreme podiže cijenu na 29.259,61 €.
Po našem mišljenju, srednja oprema Alure nudi osjetna unaprjeđenja unutar automobila za oko 2.000 €, pa se svakako vrijedi posavjetovati i oko takve opcije.
Učitavam komentare ...