Elegancija i praktičnost
TEST: Audi A5 Avant 40 TDI quattro S-Tronic

Na test nam je stigao novi Audi A5 model u Avant izvedbi, odnosno karavanskih dimenzija sa nešto prostranijom unutrašnjosti
Na test nam je stigao novi Audi A5 model u Avant izvedbi, odnosno karavanskih dimenzija sa nešto prostranijom unutrašnjosti.
Bitno je naglasiti kako se ovdje ipak vodilo računa i o dizajnu pa očekujte nisku vožnju sa krovom koji neće obožavati suvozači viši od dva metra.
No zato dobivamo vrlo moderan i elegantan izgled koji sa sportskim detaljima ne ostavlja niti jedan dio površine dosadnim.
Isto možemo reći i za unutrašnjost koja je dobila solidan update, sa velikim, oštrim i jarkim zaslonima, kojih sada tehnički ima četiri ako računate na Heads-up zaslon.
Moramo spomenuti kako je tehnički riječ o A4 nasljedniku, gdje je Audi planirao imati električne aute sa parnim brojevima, dok bi klasičan pogon bio pod neparnim oznakama.
Izgleda kako će se ipak vratiti prijašnjem načinu označavanja modela, što ovu generaciju po tome čini jedinstvenom jer bi ovog A5 mogao ponovno naslijediti A4.
Dizajn i praktičnost
Kada pričamo o dizajnu, smatramo kako je Audi A5 zadržao eleganciju dosadašnjeg A4 modela, no svi detalji su malo narasli kako bi se doimali još impresivnijima. A5 Avant nekoliko je centimetara viši od prethodnika, što je primjetno i kod prednje maske.
Glavni detalj naravno je upečatljiva rešetka sprijeda koja je nešto kraća po visini, no zato se osjetno proširila pa autu daje dodatan sportski izgled sprijeda.
Ispod glavne maske od koje je pola ispunjeno plastikom radi limitirane potrebe za protokom zraka imamo dodatan plastični “grill” pri dnu u koji su ukomponirani svi dodatni senzori za nadgledanje ceste i okoline.
Na samim vanjskim rubovima više nema imitacije sportskog dizajna plastikom, već se stvarno implementirao prorez za zrak čija se funcionalnost inače pribraja boljem hlađenju kočnica, ako planirate takav stil vožnje.
Prednja svijetla također su ažurirana te dok prate prijašnju verziju sa isprekidanim dnevnim svijetlima, taj efekt digli su na novu razinu. Sada imate dva reda “piksela” koji se mogu individualno paliti i svijetliti različitom snagom.
Audi je tako ukomponirao sustav gdje na izbor imate više dizajnerskih opcija kako želite da vam dnevna svijetla izgledaju za vrijeme vožnje, prilagodljiva unutar infotainmenta.
Ako automobil gledate iz profila, oštre linije A4 verzije koje su se nastavljale s prednjih prema stražnjim svijetlima sada su zamijenjene nešto suptilnijim izbočinama, tako da više nema oštrih detalja, već dizajn više okreće na eleganciju.
To potvrđuju i nove kvake koje su sada puno modernije i uvučene u sama vrata kako ne bi narušavala ukupnu siluetu. Pragovi automobila su u boji karoserije pa nema onog SUV dizajna na kojega mnogi naginju.
Automobil je u S line paketu dosta nisko uz cestu te dok mi nismo imali problema sa “ležećima”, neki ulazi u garaže ipak bi mogli predstavljati problem.
Kotači u ovoj izvedbi su 19-inčni lakometalni crne boje s jasno obojanim crvenim kočionim čeljustima za atraktivan ukupan izgled.
Stražnja strana svakako je zaoštrena, što će se najviše primijetiti po crti iznad samog Audi znaka koja je sada primjetno istaknutija u novom modelu te mu odmah daje agresivniji stav.
Zajedno s ovom promjenom, veliko novo svijetlo straga koje se sada proteže preko cijele stražnej strane svakako stavlja model u modernu liniju među konkurencijom. Dok je glavno svijetlo preko stražnjeg dijela crta, rubna svijetla sa svake strane su detalj koji će privlačiti pažnju.
Unutar samog svijetla su dodatna tri panela sa svake strane sa pikseliziranom zonama, slično prednjoj strani, čije osvjetljavanje se može prilagoditi jedom od većeg broja dizajna unutar menija infotainmet sustava.
Pri dnu stražnjeg dijela nailazimo na malo više plastike u ovom modelu, prostor idealno prilagođen za dodavanje difuzora u top modelu automobila. Ovdje dobivate “samo” dva prava auspuha s lijeve strane koji nude solidan, iako prigušen zvuk kada se odlučite za agresivniju vožnju.
Novi A5 nešto je dulji od prethodnika sa ukupno 4.829 mm, no stražnje staklo također je i nešto agresivnije nakošeno pa ukupan prostor za pohranu stvari straga nije narasao, već se zapravo i malo smanjio te iznosi 448 litara.
Cjelokupni prostor sa oborenim sjedalima također je nešto manji sa 1.396 litara prostora, no vjerujemo da potencijalni kupci novog A5 Avant neće za uvjet imati samo apsolutnu kubikažu tovarnog prostora.
Unutrašnjost i infotainment
Po promjenama na unutrašnjosti vidimo da se ne radi samo o osvježenom dizajnu, već pravoj novoj izvedbi vozila. Infotaniment i ostali moderni detalji pronašli su svoje mjesto u novoj unutrašnjosti na vrlo sofisticiran i moderna način.
Ostatak vozila ispunjen je materijalima i mekim površinama na svim taktičkim lokacijama pa će vam vožnja uvijek biti ugodna i zabavna jer se ipak ovdje radi o B&O sustavu sa dvadesetak zvučnika za vrhunski audio doživljaj tokom vožnje.
Krenimo od samih vrata s vaše lijeve strane. Ručka na vratima sada je zamijenjena velikim panelom osjetljivim na dodir sa raznim funkcijama za kontrolu retrovizora, zaključavanja vrata u vožnji i kontrole prednjih svijetla.
Ispod toga, na klasičnim pozicijama su kontrole za sva četiri prozora. Dok ovaj dizajn kod zatvorenih vrata nudi preglednu kontrolu, na zatvaranje vrata bez veće ručke će se trebati naviknuti.
Pogledamo li volan, malo se promijenio dizajn koji krije zračni jastuk, a sve tipke su postale osjetljive na dodir, prekrivene piano plastikom. Desna strana volana bavis e multimedijom, dok je lijeva primarno zadužena za brze postavke na zaslonu vozača.
Adaptivni tempomat i praćenje linija kontrolira se putem palice iza volana na lijevoj strani, ispod one klasično namijenjene paljenju dugih svjetala.
S obzirom na veliku količinu mogućnosti i podataka na palici, svakako ju proučite prije početka same prve vožnje. Čak se na gornjoj palici slijeva našao dodatan gumb na vrhu za paljenje kontrole centriranja unutar trake.
Iza samog volana nalazi se vrlo uočljiv veliki panel koji na sebi ima dva odvojena zaslona, koji dizajnom preferiraju vozača. Zaslon ispred vozača ima dijagonalu 11,9”, dok centralni infotainment zaslon dolazi sa većom dijagonalom od 14,5 inča.
Riječ je o odličnim OLED zaslonima visoke rezolucije na koje nemamo baš nikakve primjedbe s obzirom na jasan prikaz, odličan kontrast i jarke boje, kao i vrlo responzivan sustav.
Možda biste pomislili da je suvozač zakinut za pristup infotainemntu radi dizajna i bili biste u pravu, barem kod osnovnoj izvedbi. Sa nadoplatom, suvozač dobiva dodatan, vlastiti infotainemnt zaslon kojim može upravljati multimedijom, dobivati informacije o stanju vozila i vožnji, pa i gledati video.
Dizajniran je tako da ga u tom slučaju vozač ne vidi, a kada suvozača nema, zaslon prikazuje grafički dizajn primjeren ostatku unutrašnjosti, ili je isključen.
Ostaje nam još i heads-up zaslon kojega će vidjeti samo vozač, a nudi bogatu grafiku sa jasnim pokazivanjem sustava adaptivnog tempomata, brzine, karte, itd. Dovoljno je snažan da se bez problema vidi i danju pa nismo puno vremena proveli spuštajući pogled s ceste s obzirom da se projektira direktno na vjetrobransko staklo.
Ono što ćete brzo primijetiti je da su izbrisane gotovo sve fizičke tipke pa na ovom modelu očekujte kontrolu svega preko centralnog infotainment zaslona.
Odmah ispod njega imate male proreze za klimu koje pak možete ručno usmjeravati i zatvarat na klasičan način.
Zatim dolazimo do klasičnog udubljenja s “kadicom” za bežično punjenje mobitela. Iznad nje su dva USB-C utora za punjenje gadgeta, kao i klasični 12V utor.
Zatim dolazimo do područja centralne konzole koja predstavlja veliku površinu piano plastike sa bitnim detaljima. Ovdje palite sam automobil, imate brzo biranje modova vožnje i naravno gašenje asistencije oko proklizavanja. Na desnoj strani je i valjak za kontrolu glasnoće čijim naginjanjem prebacujete glazbu.
Zatim imate sami automatski mjenjač sa opcijama za parking i kamere oko vozila na lijevoj te dva utora za boce s desne strane.
Iza toga je naravno velik pretinac za ostavljanje stvari i ugodna površina za nasloniti lakat.
Neće vas iznenaditi činjenica da vrata imaju projekciju na tlo, no tu je i projekcija kod gepeka koji pokazuje gdje trebate gurnuti nogu kako bi se vrata prtljažnika sama otvorila ako su vam ruke zauzete.
Sjedala u ovoj izvedbi imaju elektronsko prilagođavanje pozicije i lumbalne podrške. Prekrivena su standardnim dizajnom kombinacije standardne i brušene kože sa detaljima ušivenim crvenim šavom.
Neće vas iznenaditi da su grijana sprijeda, no također su grijana i straga, ako suputnici to žele. Straga imaju više opcija s obzirom da se radi o trozonskoj klimi u automobilu, a imaju i dva dodatna USB-C utora.
Stražnja klupa ima dosta prostora za noge, no imajte na umu da će više osobe imati problema sa visinom krova. Centralni naslon se spušta te nudi i dva držača za pića.
Dok se može i oboriti odvojeno, velika prednost je što i u prtljažniku imate poluge kojima ćete oboriti stražnja sjedala za lakše ubacivanje većih stvari u prtljažnik.
Motor i vožnja
Kada pričamo o pogonu, imali smo priliku voziti top verziju s kojom A5 Avant dolazi. Riječ je o 2.0 TDI motoru, poznatom dizelašu kojem sada pomaže blagi hibridni sustav.
To znači da hibridni sustav nećete značajno primijetiti u vožnji, no kod parkiranja i sličnih sporijih radnji, motor neće raditi, ako se parkirate prije nego se baterija isprazni.
Najveća prednost je nešto bolji start-stop sustav, ako ga ostavite upaljenim.
Motor ima ukupno 150 kW, odnosno 204 KS te okretni moment od 400 Nm što automobil čini solidnim u ubrzavanju i vuči. Spomenimo i da se ovdje radi o quattro izvedbi sa pogonom na sva četiri kotača pa je ubrzanje do stotke ispod 7 sekundi, a i ubrzanje za pretjecanje nije šala s obzirom da automobil prazan teži gotovo dvije tone.
Kod vožnje bismo voljeli ipak nešto jači hibridni sustav koji bi mogao izgladiti prebacivanje brzina kod startanja, gdje još imate sekundu dvije čekanja da se spusti za toliko brzina koliko pritisnete pedalu gasa.
Možda najbitnije iskustvo vožnej bila je sama udobnost. Na prvu imate dojam sportske izvedbe koja će biti tvrda, no neravnine na cesti Audi nevjerojatno dobro upija, što je još jedna prednost nižeg automobila u odnosu na SUV.
To što upija neravnine ne znači i da će se naginjati u zavojima, već je bio vrlo poslušan te nema problema napraviti ono što od njega tražite u ovoj izvedbi pogona.
Standarno smo ga vozili po gradu, autocesti i po “starim” cestama te možemo rećid a će potrošnja ovisiti i o težini vaše noge. Na otvorenoj cesti možete dobiti potrošnju od 4,2 litre, no neće ići niže od toga. U gradu smo uglavnom biti u gužvama Zagreba pa preko 7 litara ne iznenađuje s obzirom da svaki semafor čekamo po dvije do tri rotacije prije nego možemo nastaviti voziti.
Na autocesti pak očekujte preko 7 litara ako ćete pratiti lijevu traku, dok umjerenija vožnja nudi oko 6,5 litara.
S obzirom na sve, lako imate preko 700 km dometa na jednom “tankanju” rezervoara.
Zaključak i cijena
Novi Audi A5 Avant quattro 2.0 TDI nudi iznimno udobnu vožnju sa premium materijalima i zanimljivim infotainment sustavom koji do vaših ušiju dolazi kroz dvadesetak zvučnika.
Jedini minus je što u odnosu na dosadašnji model imate nešto manje tovarnog prostora, no vjerujem da će većina kupaca nekako preživjeti taj minus s obzirom na svešto se ovdje nudi.
Imajte na umu da nap testni model dolazi s dosta naknadnih opcija koja mu osim podizanja iskustva vožnje, podiže i cijenu.
Tako za početni quattro pogon morate izdvojiti oko 60.000 €. Sa svim dodacima i S-line detaljima, model koji smo mi testirali koštati će vas 89.746 €.
Smatramo da će potencijalnom kupcu potrošnja biti manja stavka, a užitak vožćnje svakako je velik fokus ovog automobila i vjerujemo da su taj cilj postignuli.
Učitavam komentare ...