Vidiauto Testovi Testirali smo... Renault Megane Coupe GT Line 1.2 Tce 132 KS TEST

Autor: Krunoslav Ćosić Objavljeno: 23.09.2014. 18:11

Biserna uživancija 

Renault Megane Coupe GT Line 1.2 Tce 132 KS TEST

Renault Megane Coupe GT Line 1.2 Tce 132 KS TEST

Odlično spojeni coupe linija, GT Line oprema, bijela perla boja i odličan 1.2 Tce motor s čak 132 KS.

Testirao: Krunoslav Ćosić

Tražite li coupe liniju koja će moćno izgledati na cesti, imati snage u svakom trenutku i u bilo kojem režimu vožnje, malo trošiti goriva, imati napredan multimedijski sustav – to je Renault Megane Coupe s GT line opremom i novim 1,2-litrenim turbobenzinskim Tce 130 motorom snage 132 KS.

Renaultovi su dizajneri na kupeu pogodili dizajn koji postaje neprolazan, ne narušavaju mu izgled godine koje prolaze te Megane Coupe i dalje ostaje dobro dizajniran, iako je verziji berlina s pet vrata došlo vrijeme za redizajn. Renaultovci, Megane Coupe ne dirajte (osim što možete redizajnirati nešto malo unutrašnjost koju je nagrizlo vrijeme).

Na test smo dobili Renault Megane Coupe u jako dobroj biserno bijeloj boji koja kombinira sive detalje na eksterijeru, a sve crno što vidite na fotografijama dobro odgovara u crno-bijeloj kombinaciji. Fotografiranje vozila u unutrašnjosti zagrebačkog Maksimira također je dalo obol ljepšem izgledu vozila.

Vanjski izgled

Coupe linija oduvijek i na svim automobilima izgleda bolje nego klasična berlina s četvora ili pet vrata. Tako je i kod Renaulta Megane, čija je coupe verzija zaista dobro dotjerana, utegnuta i izgleda kao da ne treba zatezanje bora. Za razliku od berline čiji dizajn već vapi za redizajnom. Megane dolazi još i u karavanskoj verziji Grandtour, koju smo također u GT line verziji nedavno imali na testu (pročitajte test Renault Megane Grandtour 1.6 dCi 130 Energy GT Line).

Najveća ljepota pri pogledu u Megane Coupe vidljiva je pri pogledu straga. Predivna stražnja svjetla čine Coupe daleko skupljim i ekstravagantnijim modelom nego bilo koji drugi kompaktni kupe na tržištu. Jako je dobro dizajniran i položaj oko stražnjeg svjetla - linija krova spušta se prema dolje čineći tako debeli, masivni C stup, što je ponajviše vidljivo nakon što otvorite prtljažnik. Tada ćete ugledati duboki prtljažnik s debelim stjenkama koje su bile neophodne za sigurnost putnika i čvrstoću karoserije.

Siva boja razbija monotoniju bijele boje tako da su u sivoj boji bočni retrovizori, obloge oko prednjih maglenki te zadnji difuzor, a kontrastna crna boja obljubljuje velika prednja svjetla spojena crnim piano lakom na kojem se jako ističe veliki Renault logo. LED svjetla su omeđena sivom bojom u donjem dijelu odbojnika.

Kao što je ukoso postavljen stražnji dio krova, takva se linija koristi i za prednje vjetrobransko staklo. Linija s krova se gubi na poklopcu motoru. S boka ćete vidjeti male stražnje prozore i velika vrata koja pri otvaranju zahtijevaju jako puno prostora. Prozori straga su prilično klaustofobicni pri pogledu prema van, ali zato mjesta na stražnjoj klupi ima sasvim dovoljno. I ulazak na stražnju klupu nije problematičan niti težak tako da će i nešto „jači“ putnici bez problema ući i izaći iz vozila, bez ičije pomoći pri tome.

GT-Line oprema donosi 17-colne aluminijske naplatke Celsium koji dobro izgledaju kao i zatamnjena bočna stražnja i zadnje staklo.

Renault Megane Coupe na cesti

Novi motor na papiru broji 132 KS, a snaga se iz 1,2 benzinca obujma 1149 kubičnih centimetara dobiva uz pomoć turbine. Renault je do tako dobrih performansi došao koristeći znanje iz Formule 1 u kojoj ima itekako uspjeha. Direktno ubrizgavanje goriva, turbina promjenjive geometrije, promjenjiva duljina usisne grane, ispuh po načelu 4-u-2-u-1 omogućili su da se svaki vozač osjeća doslovce kao F1 velikani. Do stotke ćete tako stići za odličnih 9,7 sekundi, a najveća brzina je 200 km/h. 1.2 TCe motor se ugrađuje u Megane hatchback i Scenic, dok se u nešto slabijoj varijanti sa 120 do 125 konja ugrađuje u Clio GT, Daciju Duster te novi Nissan Qashqai pod nazivom 1.2 DiG-T.

Osim testiranog 1.2 Tce, Megane Coupe je dostupan i u slabijoj verziji istog motora – snaga je 115 KS. Dizelska ponuda se sastoji od štedljivih i dobro odmjerenih 1.5 dCi snage 95 i 115 KS, dok snažni i zabavni 1.6 dCi motor daje snagu od 130 KS. Osim s ručnim mjenjačem, Coupe je dostupan i s automatiziranim EDC mjenjačem.

U praksi se snaga testiranog 1.2 TCe s izravnim ubrizgavanjem osjeti, ali tek nakon što začujete "fijukanje" turbine. U vožnji se baš čuje lagano zujanje turbine, kako ubrzava i usporava brzinu vrtnje. Zbog toga se na bolje performanse ponekad treba pričekati djelić sekunde ili sekundu prije nego li se uz pomoć ispušnih plinova ne zavrte krilca turbine. Zatim dolazi do prave male eksplozije snage, a ubrzavanje zaista traje dugo i to je ljepota turbobenzinaca. Uživat ćete, osim u sportskim ubrzavanjima, i u međuubrzavanjima. Motor se vrti od oko 1500 pa sve do 6500 okretaja. Idealno i za pretjecanja. Najveća snaga od 132 KS postiže se pri 5500 okretaja, a okretni moment motora je 205 Nm pri niskih 2000 okretaja. Emisija CO2 je 124 g/km.

Šasija se dobro ponaša i po zavojima i po neravninama. Primjetna je francuska udobnost tako da je udoban kad ga se vozi i po najgorim cestama, s puno zakrpa.

Potrošnja goriva na testiranom Megane coupeu po gradu je oko 8 litara. Na otvorenoj cesti potrošnja se spušta na 5 litara, a ako vozite smireno i odmjereno na oko 1500 okretaja kao što smo se mi tijekom testa vozili po određenim cestama, potrošnja može biti i 4,6 litara, koliko smo ostvarili na testu. Prosjek cijelog testa je 6,5 litara, a nižoj potrošnji pomaže i Start/stop sustav.

S obzirom na turbinu, Megane kupe se može voziti na vrlo niskim okretajima - u petom stupnju pri brzini od 50 km/h ide vrlo ugodno. Vozite li se 90 km/h u šestom stupnju, motor se vrti na 2000 okr/min. Na autocesti pri brzini od 130 km/h Megane se vrti na 2200 okretaja. Naš testni GPS je pokazao da je točna brzina vozila 128 km/h. Izmjerili smo stvarnu brzinu i pri brzini od 90 km/h, prema brzinomjeru vozila, dok je GPS pokazao 88 km/h.

Renault Megane Coupe GT Line (1)

Motor s četiri cilindra i 16 ventila, uz omjer kompresije 10:1 je u vožnji tih, uopće se gotovo niti ne čuje, osim što se malo čuje vrtnja turbine, ali zvuk je tih. Isto tako, očarava izolacija buke izvana; drugi automobili koji dolaze u susret uopće se ne čuju. Odlično! S kočnicama smo izrazito zadovoljni. Odličan je i ručni mjenjač sa šest stupnjeva. Hodovi ručice su ugodni, brzi, precizni i kratki. Upravljač obložen goveđom kožom je dosta precizan.

Motor koji se pokreće pritiskom samo na gumb se maksimalno vrti do 6500 okretaja, a crveno polje počinje tek na 6000. Već na oko 2000 okretaja preporučit će vam se mijenjanje u sljedeći stupanj prijenosa, a motor se može voziti i na oko 1500 okr. Ukoliko ga se forsira u višlje okretaje dobit ćete i nešto glasniji zvuk, a ubrzavanja su agilna, brza i odaju sportski dojam. Jedinu zamjerku imamo na polegnuti položaj okretomjera jer se kazaljka ne može precizno očitati, zbog vidljivog kuta. Desno od njih nalazi se manji ekran na kojem se prikazuju informacije s putnog računala kao i digitalni prikaz brzine kojom se vozite.

Mrtvi kut je teško vidljiv u vožnji i na to se morate naviknuti jer je C stup vrlo horizontalno postavljen tako da i putnici na stražnjoj klupi nemaju baš neku vidljivost prema van. Iz sigurnosnih razloga je stražnji dio vozila dosta debeo, ali istovremeno se dobilo i na odličnom dizajnu stražnjeg kraja koji se dosta razlikuje od berline (verzije s pet vrata). Ako nećete nikoga voziti na stražnjoj klupi onda možete izvaditi naslone za vrat sa stražnje klupe kako biste povećali vidljivost. Inače, prednji nasloni nam se sviđaju jer se naslon može podešavati i po dužini. Iza su stražnji parking senzori koji pripomažu prilikom parkiranja i preporučujemo njihovu ugradnju.

Interijer

Unutrašnjost u Megane Coupeu se još dobro drži, čemu pripomaže GT line oprema čiji se detalji mogu vidjeti na nekoliko mjesta u kabini. GT oznake ćete pronaći na pojedinim mjestima interijera. Crvena linija ispred suvozača odlično izgleda. Ispod nje se nalazi plastična lajsna koja glumi karbon. Gluma je dobra, nemamo zamjerku. Crveni prošiv nalazi se na kožnom upravljaču i ručici mjenjača, dok su sjedala prošivena bijelim koncem. Okolo, po kokpitu se nalazi mekani materijal na dodir, a svidio nam se i središnji naslon za ruku. Dobrom vozačkom položaju pripomaže i naslon za ruku na vratima, koji je obložen kožom.

Sjedala RS obložena kožom po bokovima imaju izrazito sportski profil pa ako ste jače građe budite spremni na privikavanje na uži prostor. Sjedala odlično drže tijelo prilikom vožnje po zavojima.

Vrata su baš jako velika i komotna, ali zahtijevaju i puno prostora prilikom otvaranja vrata. Kvaka na unutrašnjim oblogama vrata Meganea Coupe je preblizu zatvaranju pa smještaj kvake baš na tu poziciju, zbog omjera dužine vrata, baš i nije pogodan za zatvaranje zbog težišta na vratima koja su inače izrazito duga. Ulazak na stražnju klupu je dosta praktičan i nešto krupnije osobe su ulazile i izlazile bez problema i neke posebne muke, kako smo već i spomenuli u našem testu.

Brzinomjer i okretomjer imaju jako puno sitnih, bespotrebnih crtica. Inače su polegnuti pa nisu najčitljiviji odnosno nisu najprecizniji ukoliko baš tražite maksimalnu preciznost informacije o trenutnom broju okretaja, ali to je već dugo vremena trend kod francuskih automobila.

Klima komande automatskog dvozonskog klima uređaja su zastarjele dizajnerski, ali ne i funkcionalno. Ispod prostirača na podu, ispred vozača, nalazi se maleni, skriveni pretinac u koji se mogu spremiti sitnice.

Renault Megane Coupe GT Line (3)

Prtljažnik je u pristupnom dijelu nešto uži nego što se očekuje kod kompaktnog automobila, ali ima i više nego dovoljno prostora - obujma je 330 litara.

Multimedija

Bluetooth je praktičan tako da obavezno odmah nakon kupnje Meganea Coupe spojite svoj telefon na infotainment sustav vozila, a sugovornici su nas odlično čuli. S obzirom na odličnu izolaciju od vanjske buke, zaista je ugodno telefonirati tijekom vožnje, a sustav omogućuje prebacivanje telefonsko imenika iz telefona, pregled listi poziva kao i pristup glasovnoj pošti. Želite li direktno s ekrana pozvati neki telefonski broj, tipkovnica je dovoljno velika i komforna dok je tipka Call mogla biti i nešto veća.

Funkcija Mute (stišavanje zvuka do kraja) neće odmutati (poglasniti) zvuk ukoliko se samo stisne pojačavanje na tipki ispod kola upravljača nego se baš opet moraju istovremeno stisnuti obje Volume tipke za kontrolu glasnoće, a ne jedna od njih, što bi bilo logično. Jako je lijep i ugodan zvuk u unutrašnjosti vozila, iako u vozilu nismo imali Bose sustav kakav se inače može dobiti uz GT line opremu. Zvuk se može slušati i na najglasnije, a da je ugodan i još uvijek kvalitetan što je rijetkost kod većine audio sustava kod kojih se zvuk obavezno raspada i ferca ukoliko se ide do kraja s glasnoćom.

Za mijenjanje radijskih stanica ugodno stavite svoj desni lakat na središnji naslon i okrećite gumb iza ručice mjenjača. Nedostaje nam na tom mjestu i gumb od glasnoće, što je uobičajeno kod drugih proizvođača kao što su Mazda, Audi itd. Tipke oko središnjeg gumba se mogu koristiti i bez gledanja u njih. Ipak, zaključujemo kako radio zastarjelo izgleda, ali sučelje R-Link sustava na ekranu je jako dobro i moderno te se sastoji od glavnog izbornika s pet ikona putem kojih se dodir ulazi u bogate podizbornike. Ukoliko imate spojen pametni telefon s pristupom Internetu, na ekranu ćete moći provjeriti vremensku prognozu i pristupiti još nekim servisima koje Renault ovisno od države do države nudi preko svojeg R-Link Storea (npr. pristup e-mailu).
Na sustav preveden na hrvatski jezik se mogu spojiti USB stickovi, MP3 playeri, a kartografija TomTom se učitava preko SD kartice. Tako se na ekranu dijagonale od 7 inča mogu pregledavati fotografije, video zapisi.

Cijena za Renault Megane Coupe

U klasi kompaktnih automobila Renault Megane Coupe ima zaista velik broj konkurenata koje je teško nabrojati, a njegova prednost svakako su dizajn, novi motor i potrošnja. Početna cijena za Megane Coupe sa slabijim Tce 115 Energy motorom snage 115 KS starta od 122.900 kuna, što je nešto više nego kod konkurencije, ali konkurenti nude i slabije snage motora. Testirani Megane Coupe s Tce 130 motorom i opremom GTline ima cijenu 145.900 kuna, a na tu cijenu treba dodati još i dodatnu opremu Paket R-Link (5500 kuna), Paket Easy (2000 kuna), rezervni kotač i još neke dodatke poput metalik posebne boje (4720 kn) tako da se cijena u konačnici za testirani Megane Coupe penje na 159.735 kuna. Posebnost se mora i platiti, ali Megane svaku kunu uzvraća na polju performansi i dizajna te bogate opremljenosti. Želite li uživati u EDC mjenjaču cijena je 155.900 kuna.

Zanima li vas Megane Coupe s dizelskim motorima, tada se cijena kreće od 126.900 do 164.900 kuna.

©VidiAuto.com, rujan 2014.

Tehničke karakteristike

Megane Coupe GT Line 1.2 Tce 132 KS
Vrsta motora: Turbo benzinski
Obujam motora: 1198 ccm
Broj cilindara: 4
Snaga u KS: 132 KS pri 5500 o/min
Snaga u kWh: 97 kWh pri 5500 o/min
Okretni moment: 205 Nm pri 2000 o/min
Mjenjač: 6 stupnjeva
Pogon: prednji pogon
Ubrzanje 0-100 km/h: 9,70 s
Maksimalna brzina: 200 km/h
Potrošnja (grad): 6,70 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (otvorena cesta): 4,60 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (kombinarano): 5,40 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (tijekom testa): 6,50 (kWh ili l)/100 km
CO2 emisija: 124 g/km
Duljina: 4299 mm
Širina: 1804 mm
Visina: 1423 mm
Međuosovinski razmak: 2641 mm
Obujam prtljažnika: 330 l
Masa vozila: 1294 kg
Gume: 205/50 R17
Euro NCAP ocjena: 5
Cijena: 159735 kn
Ključne riječi:
cijena u Hrvatskoj coupe GTLine Megane Renault TCe test
Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 28. ožujak 1900.

3-28-1900 Prvi kraljevski automobil

Prvi kraljevski automobil

Britanska kraljevska obitelj preuzela je svoj prvi automobila, Daimler Mail Phaeton.

vs

.::.