Vidiauto Testovi Testirali smo... Nissan Juke 1.2 DIG-T Tekna TEST

Autor: Krunoslav Ćosić Objavljeno: 12.02.2015. 16:34

Čudnovati, simpatični crossover

Nissan Juke 1.2 DIG-T Tekna TEST

Nissan Juke 1.2 DIG-T Tekna TEST

Nakon prvotnog uspjeha s neobičnim dizajnom, Nissan Juke je blago redizajniran, postao je prostraniji, a tu je i nova motorizacija.

Testirao: Krunoslav Ćosić

Od prvog predstavljanja Nissan Juke je bio vrlo hrabar u svojem pokazivanju svijetu. Sve je počelo pokazivanjem malog crossover koncepta Qazana u Ženevi 2009. godine, a svjetska premijera Jukea je održana godinu dana kasnije (opet) u Ženevi, u ožujku 2010. Prodaja je pak počela u listopadu iste godine i tako je Juke zauzeo poziciju između Nissana Note, kompaktnog obiteljskog automobila i crossovera Qashqai.

Radi se o smionom dizajnu, nabildanom i za današnje vrijeme vrlo neobičnom kada automobili uglavnom imaju popeglan finalni dizajn. Juke je potpuna suprotnost svemu što danas možemo vidjeti na cestama, a pokrenuo je i novu klasu vozila koju su drugi proizvođači krenuli proizvoditi čekajući duže vrijeme dok se nisu uvjerili kako na tržištu postoji publika za crossovere manjih dimenzija (Mini Sport Utility Vehicle). I dok je prvi Juke svoje kupce lovio samo među mladima, bez djece, redizajnirani Juke predstavljen u Ženevi 2014. godine je ipak napravio iskorak tako da se sada u njegov prtljažnik mogu smjestiti i dječja kolica, dok to s prvim Jukeom nećete uspjeti. Dimenzije vozila su i dalje ostale iste - dužina 4135 mm, širina 1765 mm, a visina 1565 mm.

Jako nam se sviđaju prednja i stražnja bumerang svjetla i zasigurno su jedna od najboljih koja su taj detalj implementirala na automobilska svjetla. Upravo se u tom dijelu novi Juke u odnosu na stari i razlikuje, ali opet minimalno. I dalje su prisutni veliki, nabildani rubovi na boku kao hrabar dizajn stražnjeg kraja vozila. Na trenutke Juke izgleda poput umjetničkog djela, ali koje ne stoji fiksno samo u galeriji ili ateljeu nego ga možete voziti, pokazivati i uživati u njegovim čak i sexy linijama.
Bit će sigurno zanimljivo vidjeti kroz dvije-tri godine kako će izgledati Juke druge generacije te koliko će dizajneri imati slobode. Mi im dajemo naš glas i nadamo se opet šokantnom dizajnu koji nije kao u modnom svijetu - nenosiv kakve su mnoge kreacije dizajnera odjeće.

Nissan Juke 1.2 DIG-T (5)

Prtljažnik obujma 354 litre sada je prostraniji za 103 litre u odnosu na prvi Juke. Time je Juke postao primamljiv ne samo samcima i parovima koji uskoro ne planiraju djecu nego i obiteljima. Jasno, nemojte previše očekivati jer ovo je ipak manji gradski automobil kada uđete u vozilo, iako je izvana vrlo nabildan i djeluje većim nego što zaista jeste.
Njegov prednji kraj s čudnim svjetlima i odbojnikom će vas ili osvojiti na prvi pogled ili ćete od njega okretati glavu. Upravo je zbog toga Juke poseban, originalan i vrlo hrabar u svojem nastupu na cesti, a žuta boja koju smo imali na testnom vozilu je vrlo često privlačila poglede. Iako je prisutan na tržištu već nekoliko godina, još uvijek privlači pozornost, ali ne kao celebrity osobe bez stvarne podloge za to nego se ovdje radi o karakternom automobilu punom zanimljivih detalja ne samo na vanjštini nego i u interijeru. Tijekom našeg opširnog testa saznat ćete i o mnogim vrlo naprednim tehnologijama koje se ne viđaju kod drugih proizvođača mini crossovera.

Interijer

Kao što je poseban izvana, takav je i interijer Nissana Juke. Ipak, facelift nije donio velike promjene - redizajnirana su prednja svjetla na poklopcu motora u bumerang stilu, stražnja bumerang svjetla su zadržala isti oblik kao na prethodniku uz sitne promjene u dizajnu (drugačiji svjetlosni potpis), a pero dizajnera zahvatilo je nešto malo i prednju masku hladnjaka. U unutrašnjosti vozila nismo primijetili nikakve promjene u odnosu na stari Juke.

Nissan Juke 1.2 DIG-T (4)

Žuta boja vanjštine prenesena je i na unutrašnjost tako da je Juke veselog i vrlo modernog dizajna. Žute detalje pronalazimo na rezervoaru od goriva - ma šalimo se, radi se samo o imitaciji rezervoara goriva s motocikala, a žuta se tematika nastavlja duž cijelog središnjeg grebena na kojem se nalaze utori za piće, ručna kočnica te ispod masivnog središnjeg naslona za ruke skriveni prekidači za grijanje prednjih sjedala. Grijanje je izvedeno u dva stupnja i nakon dvije minute sjedala počinju grijati. Unutar središnjeg naslona nalazi se skriveni pretinac koji pruža potporu za stvari uz pretinac ispred suvozača. Naslon za ruke je obložen kožom, uz žuti prošiv prisutan i na sjedalima.

Sportski profilirana sjedala su očigledno data nekom dobrom dizajneru da ih finalizira. Crna koža prošarana je žutim detaljima te zgodnom žutom trakom u gornjem dijelu naslona sjedala. 
"Podvučeno žutim" se nalazi na oblogama vrata, uz mekani naslon za ruke na vratima, zatim oko ventilacijskih otvora dok je u stražnjem dijelu vozila žutilo minimalizirano.

Očekivano, svi su materijali na kokpitu izrađeni od tvrde plastike, uz vrlo razigran dizajn. U kojem god smjeru pogledamo, vidimo nešto posebno tako da niti jedan dio kokpita nije monoton. Sviđjaju nam se kvake za otvaranje vrata, cool nam je ventilacija (istovremeno, netko je dobro postavio otvore kod vozača tako da u hladnim danima zrak ugodno puše prema upravljaču grijući tako naše ruke). Grijanje stražnjice već smo spomenuli :)

Sportskom ugođaju u vozilu doprinose veliki okretomjer i brzinomjer u dubokim „tubama“. Prilikom startanja motora analogne kazaljke se zavrte u crveno polje, kao na kakvom sportašu. Između je smješten omanji ekran s monokromatskim osvjetljenjem, a prikazuje sve bitne informacije tijekom vožnje. Mora se odati čast dizajnerima koji su uspjeli smjestiti velik broj informacija na tako malen ekran.

Ispod glavnog ekrana osjetljivog na dodir (o kojem ćemo detaljnije u dijelu s multimedijom) smješten je još jedan ekran koji u dual modu prikazuje klima uređaj i D-Mode detalje. Tijekom sunčanog dana taj ekran nije baš čitljiv, ali nakon nekoliko dana se zapamte sve komande smještene oko ekrana tako da to u tom slučaju to i nije velik nedostatak.

Mjesta u Nissanu Juke ima sasvim solidno, iako biste izvana pomislili kako mjesta ima još više. I straga se mogu udobno smjestiti dvije do tri osobe, a iznad njih nema u testno vozilo ugrađenog panoramskog stakla koje se i otvara tako da će u više svjetla više uživati putnici na prednjim sjedalima. Pogledom prema gore otkrili smo i crni strop, rijetkost na današnjim automobilima, najčešće rezerviranu samo za sportske automobile. U tu skupinu se pokušava ugurati i Juke, iako se ne radi o sportskom automobilu.

Nissan Juke na cesti

U Jukeu nas oduševljava vozački položaj. Visok je, a ispred nas su cijelo vrijeme vidljiva oba gornja pozicijska svjetla s pokazivačima smjera, zajedno s tankom linijom poklopca motora. Vrhovi svjetala asociraju nas vrlo direktno na Porsche koji nudi takav pogled. Odlično!

Testirali smo 1.2 DIG-T turbobenzinski motor s četiri cilindra i prednjim pogonom snage 115 KS (85 kW), koji sličnu snagu dijeli s još jednim u ponudi benzincem (ali atmosferskim) obujma 1,6 litara, uz 117 KS i CVT bezstupanjski mjenjač. Za početnike, nudi se 1.6 benzinac snage 94 KS. Ukoliko želite dizelski motor, Juke je dostupan sa samo 1,5-litrenim (110 KS) dobro poznatim motorom iz Renault-Nissan-Dacia ponude. Vrhunac motorizacije čini snažni i brzi 1.6 DIG-T sa 190 KS, dostupan s prednjim i s pogonom na sve kotače. Dakle, ako vam se testirani Juke ne čini dovoljno jakim, preostaje vam pravi sportaš kojeg smo imali na testu prije nekoliko godina.

Pročitajte test Nissan Juke 1.6 DIG-T CVT 4x4 Tekna

Za one još nezadovoljnije postoji Nissan Juke-R s 552 KS, svojevrsna kombinacija Nissan Juke i Nissana GT-R, a predstavljane su i posebne inačice (Juke Nismo s 200 KS te Juke Naito sa 117 KS koji smo testirali na VidiAuto.com)

Poput dizelaša, Jukeov 1,2-litreni motor ima turbo rupu koja se može „prevariti“ s nešto jačim pritiskom na papučicu gasa prilikom startanja vozila s mjesta. Rupa se osjeti i prilikom skretanja u sporednu cestu, ukoliko se lagano vozi. 
Jasno, motor od 1197 kubika nije velik i moćan, sve dok se ne aktivira turbina. A to počinje iznad 1500 okretaja. Tada motor postaje živahan, spreman na agilnija ubrzavanja, dajući nam osmijeh na lice; do stotke ubrzava za 10,8 sekundi. Ubrzavanja traju vrlo dugo jer se motor vrti do 6700 okretaja. U vožnji zaboravljamo na turbo rupu i imamo osjećaj kao da se radi o daleko više konjskih snaga od 115. Juke se najbolje vozi u području od 2000 do 4000 okr/min, tada je bas moćan na cesti.

Nissan Juke 1.2 DIG-T (2)

Zvuk motora istovremeno ne prati takve performanse nego je tih, a pri ubrzavanju se može čuti i vrtnja turbine, što nas je baš zabavljalo. Tijekom bilo kojeg načina vožnje zvuk motora je tanašan tako da je vožnja ugodna u bilo kojem trenutku. 
Odziv upravljača obloženog kožom, koji se podešava samo po visini dosta je dobar tako da se solidno visok Juke dobro ponaša i u zavojitim cestama, inače najvećim neprijateljima ovakvog tipa vozila. Zaključujemo kako Juke može biti punokrvni SUV na cesti i izvan ceste.

Ručni mjenjač sa šest stupnjeva je kratkih hodova, a ručica mjenjača sa žutom kapom odaje povremeno i škljocanje koje ulijeva povjerenje. Kočnice su odlične. 
S obzirom na međuosovinski razmak od 2530 mm Juke je po neravnim cestama podložan poskakivanju, osjetit će ležeće policajce tako da smo u takvim situacijama bili nježniji prema ovom crossoveru.

Nissan je u Juke ugradio velik broj naprednih tehnologija koje baš i ne očekujete u ovom segmentu i cjenovnom razredu. Postoji upozorenje od drugih vozila u mrtvom kutu, prijeđete li bijelu traku bez uključenog pokazivača smjera bit ćete upozoreni (odlično ukoliko tijekom dugih vožnji po autocesti zaspete), a pri vožnji prema natrag u pomoć uskaču čak četiri kamere. Kamere su smještene u prednjem i stražnjem dijelu vozila te ispod vanjskih retrovizora. Ekran je u slučaju vožnje unatrag podijeljen u dva dijela - u lijevom se dijelu prikazuje slika straga, iza vozila, a u desnom ptičja perspektiva kako biste vidjeli cijeli okoliš oko vozila. Prikaz kamera se može i mijenjati, a vrlo korisna je MOD tehnologija koja će u slučaju vožnje unatrag odmah registrirati bilo kakvo iznenadno kretanje iza vozila (dijete, životinju, drugo vozilo itd.).

Zapnete li između dva vozila te ne vidite koliko prostora imate naprijed, moguće je aktivirati prednju kameru koja se ipak automatski isključuje čim se krene ubrzavati. Sve su ovo vrlo korisne tehnologije koje se prema želji mogu isključiti - mi smo u gradskoj vožnji isključili detekciju prelaska preko bijele crte, bez uključenog žmigavca jer nam je išla na živce zbog česte aktivacije kada bismo u vožnji nagazili na bijelu crtu. Sve ostale tehnologije smo vrlo rado koristili.

Juke se tijekom testa pokazao vrlo zabavnim, dobrim, agilnim i sa željom da vam pruži sportsku vožnju, uz obvezno izbjegavanje turbo rupe koja nije nikakav minus ukoliko ju savladate i ne dopustite joj da vam pokvari ugođaj vožnje. Na autocesti se motor u šestom stupnju vrti na 2700 okretaja, a nakon 200 kilometara potrošnja je bila 9 litara. Nešto manje Juke troši po gradu, dok smo nakon gotovo 200 kilometara vožnje po otvorenoj cesti brzinom između 60 do 80 km/h imali potrošnju 5,3 litre. Na kraju testa, prosjek potrošnje je 7,5 litara.

U vožnji smo po gradu koristili start-stop sustav koji jedva primjetno pokreće motor.
Spomenimo D-Mode sustav koji se prikazuje na ekranu od automatskog klima uređaja, a tijekom vožnje služi kao identifikator načina vožnje. Odabirom Normal, Sport ili Eco može se pratiti Torque (moment) u Normal načinu rada, Boost u Sport načinu te koliko je vožnja ekološka u Eco modu. Tu je i G-Force prikaz koji pokazuje kako se vozilo ponaša u vožnji odnosno koliko se vozilo naginje i koliko se potiska stvara prilikom ubrzavanja ili kočenja (glumi izračun i pokazivač G sila). U svakom slučaju, cool fora.

Multimedija

Nissan Juke nema glavni izbornik nego se u pojedine dijelove NissanConnecta ulazi putem tipki pored ekrana osjetljivog na dodir koji koristi rezistivnu tehnologiju pritiska. Tipke su nešto sitnije, ali su upotrebljive. Uz telefon odnosno spajanje mobitela preko Bluetootha, tu je i navigacija s glasovnim navođenjem. CD player je još uvijek tu, a glazba se može spojiti i putem USB sticka koji se spaja na utor smješten pored desne noge u vožnji. Smještaj tog utora je graničan tako da postoji mogućnost udaranja koljenom u stick.

Ukoliko se telefon spoji na infotainment sustav, možete koristiti Facebook aplikaciju te Googleov servis za pretraživanje. Prethodno je potrebno na pametni telefon skinuti aplikaciju NissanConnect veličine 2,8 MB te se registrirati ili pak koristiti neke od servisa kao gost. U tom slučaju, Facebook se ne može koristiti tako da je obavezna registracija na Nissanov servis. Tu je i popularna aplikacija TripAdvisor.
U preostalom dijelu mogućnosti sustav (bez prijevoda na hrvatski jezik) nudi osnovne audio postavke, podešavanje osjetljivosti zvuka u odnosu na brzinu vožnje, velik broj navigacijskih postavki, točki od interesa (POI). Around View Monitor s četiri kamere, koje nadgledaju 360-stupanjski pogled izvan vozila smo već spomenuli u testu.

Cijena za Nissan Juke 1.2 DIG-T Tekna

Nissan Juke 1.2 DIG-T (1)

Iako testirani Juke nije najsnažniji što se tiče ponude motora, najsnažniji je po opremi ugrađenoj u vozilo. Tekna je najjači dostupan paket opreme tako da je cijena test vozila nešto viša - 152.990 kuna. Na tu cijenu treba dodati 6800 kuna za kožna i grijanja prednja sjedala te 6800 kuna za električni panoramski stakleni krov i 2500 kuna za unutrašnju personalizaciju čime se cijena penje na 169.090 kuna.

Početna cijena za Juke 1.6 s 94 KS je 115.400 kuna, dok je za testirani motor 1.2 DIG-T početna cijena 129.999 kuna. Dizelaš se kreće u cjenovnom rangu od 131.400 do 169.100 kuna, a najjača inačica benzinca (190 KS) s prednjim pogonom je 159.100 kuna. Pogon na sve kotače košta od 191.400 do 207.100 kuna.

Konkurencija Nissanu Juke su Renault Captur, nova Mazda CX-3, Opel Mokka, Peugeot 2008, Kia Soul, a svojevrsna konkurencija su Mini Countryman i Citroen DS3.

©VidiAuto.com, 02/2015.

Tehničke karakteristike

Juke 1.2 DIG-T Tekna
Vrsta motora: Turbo benzinski
Obujam motora: 1197 ccm
Broj cilindara: 4
Snaga u KS: 115 KS pri 4500 o/min
Snaga u kWh: 85 kWh pri 4500 o/min
Okretni moment: 190 Nm pri 2000 o/min
Mjenjač: 6 stupnjeva
Pogon: prednji pogon
Ubrzanje 0-100 km/h: 10,80 s
Maksimalna brzina: 178 km/h
Potrošnja (grad): 6,90 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (otvorena cesta): 4,90 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (kombinarano): 5,60 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (tijekom testa): 7,50 (kWh ili l)/100 km
CO2 emisija: 129 g/km
Duljina: 4135 mm
Širina: 1765 mm
Visina: 1565 mm
Međuosovinski razmak: 2530 mm
Obujam prtljažnika: 354 l
Masa vozila: 1236 kg
Gume: 215/60 R17
Euro NCAP ocjena: 5
Cijena: 169090 kn
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 2. travanj 1926.

4-2-1926 Rođen Jack Brabham

Rođen Jack Brabham

Na današnji dan 1926. godine rođen je Jack Brabham, vozač Formule 1, u Hurstvilleu, New South Wales, Australija. Slavni Brabham tri puta je osvojio svjetsko prvenstvo u Formuli 1.

vs

.::.