Vidiauto Testovi Testirali smo... Jeep Compass 1.3 PHEV 240 KS S 4Xe TEST

Autor: Igor Rudež Objavljeno: 19.12.2020. 05:05

Sposoban i elektrificiran 

Jeep Compass 1.3 PHEV 240 KS S 4Xe TEST

Jeep Compass 1.3 PHEV 240 KS S 4Xe TEST

Jeep Compass je dobio plug-in hibridni pogon koji se pokazao kao izvrstan izbor za ovaj model jer nudi sve što i ostali motori, a nudi više okretnog momenta i puno manju potrošnju, posebice u gradskoj vožnji.

Druga generacija modela Compass s nama je od 2016. godine uz redovna dotjerivanja, a odnedavno je ovaj model dobio i elektrificiranu izvedbu, a proizvodnja je preseljena u tvornicu Melfi u Italiju kako bi se rok isporuke skratio, a ponuđeno je i više personalizacije kod isporuke.

Jeep Compass 1.3 PHEV 240KS S 4xe 14

Službena oznaka Compassa u plug-in hibridnoj inačici je 4Xe koji je dobavljiv u tri inačice. Tako je početni model Limited dostupan u izvedbi sa 190 KS, dok su modeli Trailhawk i S dostupni u izvedbi s 240 KS, a sve izvedbe dolaze s pogonom na sve kotače. Razlog tome je što je elektromotor ugrađen na stražnju osovinu, pa sve hibridne inačice nude i izvrsne mogućnosti izvan asfalta. Jeep je na isti način elektrificirao i nešto manji Renegade, no nama se Compass svidio jer izgleda ozbiljnije i nudi nešto više prostora u kabini i u prtljažniku, što će posebno cijeniti obitelji.

Dizajn i praktičnost

Izvana je dizajn ostao isti kao i kod svih ostalih izvedbi, a razlike se odnose samo na 4Xe oznaku. Sprijeda dominira maska sa sedam otvora, karakterističnih za sve Jeep modele, a na testnom modelu ona je bila crne boje i odlično se uklopila s kontrastnom bijelom bojom karoserije i crnim krovom, kao i crnim zaštitama oko čitavog vozila i crnim aluminijskim naplatcima.

Jeep Compass 1.3 PHEV 240KS S 4xe 11

Radi dvobojne karoserije, gledajući Compass s boka, iza stražnjih bočnih vratiju dobivamo zanimljivo dizajnersko rješenje završetka linije bočnih stakala i spuštanje linije krova koje se gube iznad stražnjih svjetala. Kako ne bi remetili dizajn, i krovni nosači su crne boje, a nekako imamo osjećaj kako će mnogi kupci kupiti baš ovakvu kombinaciju boja karoserije.

Jeep Compass 1.3 PHEV 240KS S 4xe 18

Straga je dizajn jednostavniji, no efektivan, a zanimljivo je kako straga ne možemo naći oznaku modela, već samo Jeep logo, te oznake 4Xe i S. S druge strane, Compass logo možemo pronaći na vozačevim i suvozačevim vratima.

Jeep Compass 1.3 PHEV 240KS S 4xe 03

Ispod petih vratiju se pak skriva prtljažnik obujma 420 litara koji je pravilnog oblika i dobro je iskoristiv, a po potrebi se mogu preklopiti i stražnja sjedala. Dio prtljažnog prostora zauzima i elektromotor, a sama baterija je ugrađena ispod kabine, pa ne zauzima dodatan prostor.

Unutrašnjost

Iako je na prvi pogled unutrašnje uređenje isto kao i kod izvedbi koje pogone motori s unutarnjim izgaranjem, promjena ima, i to dosta. Tako će prvo u oči upasti specifična digitalna instrument ploča koja je jedinstvena za plug-in hibridne modele, a na kojoj uvijek možete saznati sve informacije. Najviše nam se svidio prikaz ukupnog dosega jer on prikazuje tri informacije – prva je doseg samo na struju, drugi je doseg samo na benzin, a treći prikaz je ukupan doseg oba motora.

Jeep Compass 1.3 PHEV 240KS S 4xe 06

Tu je i novi 8,4-inčni multimedijski zaslon ugrađen u središnju konzolu, a koji donosi i dodatne funkcije koje su specifične za hibridne modele. Dizajn izbornika i svega ostalog je isti kao i na ostalim izvedbama – jednostavan za korištenje i vrlo pregledan. Nov je i izbornik za odabir terena po kojem vozite, a do njega je i selektor načina vožnje koji nudi tri opcije – Hybrid, Electric i E-save. Novost je i tipka za otvaranje spremnika gorica koja je smještena s lijeve strane volana a koja omogućuje sigurno otvaranje spremnika bez ikakvog iskrenja kako ne bi došlo do bilo kakve nesreće, jer se putem njega uklanja pritisak.

Ukupan dojam čitave prednje konzole je kako je sve pri ruci i jednostavno za korištenje i sve izgleda robusno, kao da će bez problema izdržati i vožnju od nekoliko stotina tisuća kilometara izvan asfalta. Jedino bi voljeli da su tipke za podešavanje temperature klima uređaja malo istaknutije ili još bolje okrugle, no nakon nekog vremena ćete se naviknuti na njih. U galeriji možete vidjeti i ''easter eggove'' koje Jeep voli stavljati po svojim vozilima, a odnosi se na prikaz prvog Jeep modela. Tako smo našli utisnut logo na vratima pored pretinca, uz rub prtljažnika, a sigurno ih ima još, a mnoge će vlasnici vjerojatno naći tek nakon par godina. I to nam se jako sviđa.

Jeep Compass 1.3 PHEV 240KS S 4xe 05

Što se prostranosti tiče, mjesta na prednjim sjedalima je i više nego dovoljno, a straga bi samo visokima moglo ponestati prostora za koljena, dok će prostora za glavu biti dovoljno. Naravno, najmlađi će straga uživati u prostoru, a za pohvalu je što su straga provedeni i ventilacijski otvori, a tu je i USB priključak kao i 230V utičnica.

Motor i vožnja

Najvažnija novost je upravo ispod poklopca motora, ali i na stražnjoj osovini. Tako se pod poklopcem motora nalazi 1,3-litreni turbo benzinac s 4 cilindra koji razvija maksimalnu snagu od 180 KS i nudi 270 Nm okretnog momenta koji je dostupan od 1.850 okretaja. S njim je uparen i elektromotor koji je smješten na stražnju osovinu i koji razvija maksimalnu snagu od 60 KS i nudi 250 Nm okretnog momenta. Ukupna snaga sustava je 240 KS i uparen je sa 6-brzinskim automatskim mjenjačem.

Jeep Compass 1.3 PHEV 240KS S 4xe 02

Pritom treba naglasiti kako benzinski motor pokreće prednje kotače, dok elektromotor pokreće stražnje kotače. Sve navedeno mu omogućuje i više nego pristojne performanse, pa tako za ubrzanje od 0 do 100 km/h treba 7,3 sekunde, a maksimalno može pojuriti 200 km/h. Pritom je važno naglasiti kako je maksimalna brzina u električnom modu ograničena na 130 km/h.

Jeep Compass 1.3 PHEV 240KS S 4xe 04

Ugrađena 11,4 kWh baterija omogućuje doseg do 50 km, koji je ovisan o vremenskim i inim ostalim prilikama, a tijekom testa je u gradu vozio uglavnom na struju. Čak i kada smo se vozili duž Slavonske i Zagrebačke avenije, i pri jačem pritisku na gas vozio je samo na struju. To će se posebno svidjeti onima koji mnogo vremen provode u gradskoj gužvi, pa će tada i potrošnja biti niska.

Jeep Compass 1.3 PHEV 240KS S 4xe 08

Samo treba imati na umu da bateriju treba imati napunjenu. Naime, dok smo imali struje, prosječna potrošnja u gradskoj vožnji nam je bila ispod 1 litre benzina, no kad smo ispraznili bateriju, ona se popela na još uvijek prihvatljivih 6 do 7 litara. To je za ovakvo vozilo odličan rezultat. Prosjek nam je na kraju testa bio 4,8 litara, uz napomenu kako smo redovito punili bateriju. Ako je ne punite, potrošnja raste i čitav sustav više nema smisla. A što se punjenja tiče, ono putem obične utičnice od 2,3 kW traje 180 minuta, dok putem 7,2 kW Wallboxa punjenje traje 96 minuta.

Jeep Compass 1.3 PHEV 240KS S 4xe 13

Također, ako se vozite u Auto modu vožnje, možda ćete imati osjećaj kako sustav nema toliku snagu koja piše u knjižici vozila, no to je napravljeno tako kako bi potrošnja bila što niža. S druge strane, kada ga stavite u Sport mod, Compass se u potpunosti mijenja i odziv na papučicu gasa je trenutačan, a ubrzanja su prava sportska. Naša je preporuka vožnja Auto modom u gradu, dok svakako trebate prebaciti u Sport mod ako se vozite po otvorenoj cesti ili na autocesti, jer ćete tada moći osjetiti sve čari ovakvog pogona.

Jeep Compass 1.3 PHEV 240KS S 4xe 09

Što se pak same vožnje tiče, ona je udobna i Compass dobro leži na cesti. Zasluga je to i nešto nižem težištu PHEV izvedbe u odnosu na ostale izvedbe, pa se Compass u gradu ponaša gotovo kao klasičan automobil, što će se svidjeti mnogima, a ipak nudi povišenu poziciju sjedenja koja omogućuje bolji pogled na cestu, ali i lakši ulazak i izlazak iz automobila. Što će posebice cijeniti oni koji imaju problema s kralježnicom.

Zaključak i cijene

Jeep Compass 1.3 PHEV 240 KS S 4Xe košta 365.850 kuna i top je ponuda plug-in hibridne izvedbe, a testni je model bio opremljen i dodatnom opremom od kojih ističemo bijel Ivory boju s crnim krovom i zimski paket. Početna cijena ovog modela sa S paketom opreme je 355.280 kuna.

Jeep Compass 1.3 PHEV 240KS S 4xe 01

Početni model u ponudi je Compass Limited koji dolazi s nešto slabijim benzinskim motorom, pa je ukupna snaga sustava 190 KS, a cijena kreće od 330.428 kuna, dok pak izvedba Compass Trailhawk s 240 KS snažnim pogonskim sustavom košta 349.067 kuna.

Jeep Compass 1.3 PHEV 240KS S 4xe_c02

Jeep je napravio odličan posao s ovim plug-in hibridnim sustavom jer ovaj paket donosi sve poznate Jeep prednosti kao što je pogon na sve kotače i dobre mogućnosti izvan asfalta, a sada nudi i iznimno nisku potrošnju. Mogli bi reći kako je Compass 4Xe istovremeno i šminker i radnik, ovisno kuda ga vozite.

Jeep Compass 1.3 PHEV 240KS S 4xe_c01

Tehničke karakteristike

Compass 1.3 PHEV S 4xe
Vrsta motora: Plug-in hibrid
Obujam motora: 1332 ccm
Broj cilindara: 4
Snaga u KS: 240 KS pri 5750 o/min
Snaga u kWh: 177 kWh pri 5750 o/min
Okretni moment: 520 Nm pri ---
Mjenjač: automatski
Pogon: pogon na četiri kotača
Ubrzanje 0-100 km/h: 7,30 s
Maksimalna brzina: 200 km/h
Potrošnja (grad): ---
Potrošnja (otvorena cesta): ---
Potrošnja (kombinarano): 2,10 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (tijekom testa): 4,80 (kWh ili l)/100 km
CO2 emisija: 48 g/km
Duljina: 4394 mm
Širina: 1819 mm
Visina: 1649 mm
Međuosovinski razmak: 2636 mm
Obujam prtljažnika: 420 l
Masa vozila: 1935 kg
Gume: 235/55 R18
Euro NCAP ocjena: nije ocijenjen
Cijena: 365850 kn
Ključne riječi:
Jeep Compass 1.3 PHEV 240KS S 4xe plug-in hibridni pogon
Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 11. svibanj 1946.

5-11-1946 Ferrarijeva prva utrka

Ferrarijeva prva utrka

Ferrari je na današnji dan 1946. godine po prvi put samostalno nastupio u automobilskoj utrci koja je održana u Piacenzi, Italija. Nakon te prve legendarne utrke, Ferrari je postao najuspješniji proizvođač u automobilskim utrkama.

vs

.::.