Vidiauto Testovi Testirali smo... Ford C-Max 2.0 TDCi 150 Titanium TEST

Autor: Krunoslav Ćosić Objavljeno: 02.03.2016. 13:58

Stilski monovolumen 

Ford C-Max 2.0 TDCi 150 Titanium TEST

Ford C-Max 2.0 TDCi 150 Titanium TEST

Najdublji trag u moždanim vijugama posmatrača ostavlja prednja maska u "Astonovskom" stilu. Testirali smo Ford C-Max sa štedljivim dizelskim 2.0 TDCi motorom snage 150 KS i opremom Titanium.

Ford C-Max je monovolumen u koji će se ugodno smjestiti pet osoba, uživat će u prostoru, pogledu prema nebu i zvijezdama noću, a putnici straga imaju i jednu 12-voltnu utičnicu za punjenje telefona. Straga se sjedi nešto povišenije u odnosu na prednja sjedala na kojima prevladava puno bogatija opremljenost, prednja sjedala obložena tkaninom imaju i grijanje te se iznad glava putnika u prednjem dijelu nalazi puno više mjesta po visini.

Ford C-Max 2.0 TDCi 150 Titanium (2)

Izvana Ford C-Max djeluje vrlo postojano, odaje dojam prostora u unutrašnjosti, a zasigurno najdublji trag u moždanim vijugama posmatrača ostavlja prednja maska u "Astonovskom" stilu. Na nju ćete uvijek biti ponosni, kao i na lijepo oblikovanu haubu s dvije središnje crte. Prednja svjetla se protežu duboko u bočne blatobrane te se vizualno nastavlja linija prema kromiranoj crti ispod svih bočnih prozora. Općenito je prednji dio vozila vrlo bogato uređen - kokpit je dug i masivan u svim smjerovima, središnji dio odaje dojam puno većeg vozila. S boka crvena Red Rush boja djeluje jako dobro u kombinaciji s kromiranim lajsnama i crnim panoramskim krovom. Straga se najviše trudi pokazati velika oznaka modela C-MAX.

Interijer

Ford C-Max djeluje vrlo moderno u interijeru, ima kvalitetne materijale. Unutrašnjost Forda C-Max djeluje vrlo komotno, iako se tu radi o kompaktnom monovolumenu namijenjenom ponajviše obiteljima koje žele određenu dozu komfora u vožnji. Taj komfor se u unutrašnjosti osjeti ponajviše u smjeru krova koji je vrlo visok, a panoramski krov taj dojam i dodatno pojačava. I u dijelu kokpita je C-Max prostran, dubok te se A stup i vjetrobransko staklo čine vrlo dalekima. Središnji dio kokpita s infotainment sustavom asocira na kacigu iz modernih kompjutorskih igara, a pogled prema središnjem dijelu djeluje kao da se radi o nekoliko vodopada. Virtualna voda se "prelijeva" preko CD playera, nastavlja preko ekrana i dalje preko komandi klima uređaja.

Sviđaju nam se instrumenti s velikim okretomjerom i brzinomjerom, uz svijetloplavu boju kazaljki. Dobra su i sjedala, udobna su te dobro drže tijelo u vožnji. I straga, na tri djeljiva sjedala solidno se sjedi, a prtljažnik s kompletom za popravak gume je obujma 600 litara. Prtljažnik s petim vratima podiže se vrlo visoko omogućujući tako da ispod njega stanu vrlo visoke osobe, a pokrov prtljažnika se u cijelosti može podignuti kako bi se nakon spuštanja sva tri odvojiva sjedala mogao unutra smjestiti kakav veliki ormar ili frižider. Ispod podnice prtljažnika se nalaze pretinci za razne sitnice te set za krpanje guma, ali bez smještene rezervne gume.

Ford C-Max na cesti

Na cesti je testni Ford C-Max s 2.0 TDCI turbodizelskim motorom s četiri cilindra snažan i agilan. C-Max je u vožnji vrlo tih, dizelski motor se čuje pri startanju i pretjecanjima koja su vrlo agilna i snažna. Snaga od 110 kW odnosno 150 KS postiže se pri 3750 okretaja. Ima solidno i okretnog momenta - 340 Nm u području između 2000-3250 okr/min. Start je snažan, ako to želimo. Ako ne želimo, ubrzavanja su lagana i relaksirajuća, a ručni mjenjač sa šest stupnjeva ima čvrstu ručicu, ugodnu u rukama. Ručica mjenjača je povišena te ergonomski stoji u kombinaciji sa središnjim naslonom. Hodovi ručice su klik-klak tako da odaju kvalitetu. Prijenosni omjeri su nešto duži pa se tako u gradskoj vožnji ili pak na otvorenoj cesti pri nekom minimumu okretaja od 1500, kada motor počinje vuči, u četvrtom stupnju vozi na 60 km/h. Peti stupanj traži minimalnu brzinu vožnje 80 km/h, a posljednja šesta brzina u obzir dolazi na gotovo 100 na sat, također pri 1500 okretaja. Sve to ipak ne utječe na potrošnju koja se na testnom Fordu C-Max u prosjeku kretala 6 litara. Na autocesti je C-Max također dobar, ugodan uz potrošnju između 7 i 8 litara (pri 130 km/h u šestom stupnju motor se vrti pri 2000 okr/min), dok najštedljiviji postaje na otvorenoj cesti. Zaputili smo se na test vožnju u dužini 200 kilometara, uz prosječne brzine između 60-90 km/h Ford nam je imao potrošnju od 4,8 litara.

Ford C-Max 2.0 TDCi 150 Titanium (1)

Vožnja je po zavojima bila ugodna, tiha i relaksirajuća, uz nekoliko vrlo korisnih sigurnosnih tehnologija kao što su nadzor mrtvog kuta, praćenje prelaska preko bijele crte (ako nismo uključili žmigavac, upravljač s ugodnom mekanom kožom bi tri puta zavibrirao). Odgovaralo nam je i vrlo precizno prepoznavanje prometnih znakova tako da smo znali maksimalnu brzinu kojom se smijemo voziti te prolazak pored znaka zabrane pretjecanja. I noću jako dobro radi kamera smještena na prednje vjetrobransko staklo te nam ispisuje prometne znakove između okretomjera i brzinomjera.

Ford C-Max 2.0 TDCi 150 Titanium (3)
Ford C-Max 2.0 TDCi 150 Titanium (4)

Testni Ford C-Max ima i mogućnost da nas sam uparkira. Ne radi se o potpuno autonomnoj vožnji nego samo o vrlo zabavnoj aktivnoj pomoći što se tiče snimanja parkirnog mjesta i načina na koji se najlakše može uparkirati bočno i paralelno. Sam postupak je vrlo jednostavan i zabavan: prekidačem desno od ručice mjenjača aktivira se parking asistencija, a dodatni dodir na prekidač pokreće okomito na cestu parkiranje. Zatim smo prošli pored slobodnih parking mjesta te zaustavili vozilo i pratili upute na ekranu. Vozilo je izdalo naredbu da prebacimo ručicu mjenjača u rikverc, a mi smo upravljali nožnim komandama, uz osluškivanje parking senzora. Upravljač se počeo sam okretati, birajući vozilu najbolji ulazni kut. S obzirom da je ulazak bio nepraktičan iz jednog poteza, naređenje je bilo da prebacimo ručicu u prvi stupanj te otpustimo spojku i pokrenemo vozilo. Nakon nekoliko metara opet smo, prema uputama, krenuli u rikverc te je vozilo opet upravljalo upravljačem, s vremena vrlo brzo ga rotirajući. Sve to djeluje vrlo zabavno, ne samo za nas vozače nego i za putnike u vozilu.

Multimedija

Multimedijski sustav Sync je maštovito postavljen - izgleda poput kakve moderne igraće kacige, ekran kao da asocira na vizir dok se u polegnutom položaju nalaze tipke i potenciometar. Sve to izgleda vrlo efektno i moderno, pomalo svemirski uz svijetlo plavu boju pozadinskog osvjetljenja.

Početni ekran infotainment sustava podijeljen je u četiri dijela - telefon, radio/multimedija, navigacija te temperatura zraka za dvozonski (dual) klima uređaj. Ikone na ekranu su u pojedinim dijelovima sitne pa traže dobru preciznost prilikom dodirivanja touch ekrana u rezistivnoj tehnici. Upravljanje pojedinim dijelovima je moguće i preko tipki na upravljaču, ali se za većinu funkcija ipak treba malo protegnuti do ekrana. Nedostaje upravljač poput HMI komandera kakav imaju sve nove Mazde, na poziciji pored ručne kočnice. Zvuk u ovako prostranom vozilu je progresivan, ugodan i kvalitetan, bez distorzija. Unutar središnjeg naslona za ruke nalaze se dva USB ulaza, čitač SD kartica za kartu navigacije te AUX ulaz.

Cijena za Ford C-Max

Testirani Ford C-Max s 2.0 dizelskim motorom i paketom opreme Titanium ima cijenu 240.831 kunu.

Tehničke karakteristike

C-Max 2.0 TDCi 150 Titanium
Vrsta motora: Turbo diesel
Obujam motora: 1997 ccm
Broj cilindara: 4
Snaga u KS: 150 KS pri 3750 o/min
Snaga u kWh: 110 kWh pri 3750 o/min
Okretni moment: 370 Nm pri 2000 o/min
Mjenjač: 6 stupnjeva
Pogon: prednji pogon
Ubrzanje 0-100 km/h: 9,20 s
Maksimalna brzina: 204 km/h
Potrošnja (grad): 4,40 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (otvorena cesta): 5,00 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (kombinarano): 3,80 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (tijekom testa): 6,00 (kWh ili l)/100 km
CO2 emisija: 114 g/km
Duljina: 4379 mm
Širina: 1828 mm
Visina: 1626 mm
Međuosovinski razmak: 2648 mm
Obujam prtljažnika: 600 l
Masa vozila: 1526 kg
Gume: 215/50 R17
Euro NCAP ocjena: 5
Cijena: 240831 kn
Ključne riječi:
C-Max Grand cijena Ford test
Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 8. rujan 1986.

Japanci stižu u Europu

Nissan Motor Company otvorila je u engleskom Sunderlandu prvu japansku tvornicu automobila u Europi. Nakon Nissana taj su primjer slijedili gotovo svi japanski proizvođači.

vs

.::.