Vidiauto Testovi Testirali smo... Mazda2 1.5 G90 Hazumi TEST

Autor: Krunoslav Ćosić Objavljeno: 05.10.2015. 20:09

Pršti od energije, osvaja dizajnom 

Mazda2 1.5 G90 Hazumi TEST

Mazda2 1.5 G90 Hazumi TEST

Uzmemo li u obzir proporcije potpuno nove Mazde 2, razigrani dizajn, motore koji ne pate od downsize strategije i smanjivanja broja cilindara zaključujemo kako odabir Mazde2 kao gradskog automobila predstavlja pametan odabir.

Hazumi riječ potječe iz japanskog jezika te označava malenu, ali snažnu životinju koja pršti energijom. Mazda2 se dokazala i u našoj usporedbi koju svaki ponedjeljak možete pratiti na Vidiauto portalu - usporedbom nove generacije Opel Corse, Škode Fabije, Mazde 2 i Hyundaija i20 došli smo do zaključka kako Mazda2 predstavlja najbolju kupnju. Idemo detaljno provjeriti što sve nudi 1.5 benzinski atmosferski motor u kombinaciji s razigranim interijerom kakav se rijetko viđa u današnje vrijeme. Radi li se zaista o razigranom malom automobili koji pršti energijom?

U interijeru Mazde 2 s pet vrata (to je inače jedina dostupna izvedba, ne postoji s troja vrata) se primjećuje dizajnerska linija koja povezuje prednja vrata tako da su i sama vrata dobro dizajnirana, valovita za razliku od ostatka dizajna interijera koji nije valovit nego je razigran u drugom smjeru. Prevladavaju ravnije linije, uz kombinaciju crvene boje na sjedalima, na naslonima na vratima te oko odlično dizajniranih ventilacijskih otvora i u donjem središnjem dijelu oko komandi ručne klime koja ima tri kružna prekidača, što je u praksi najbolje rješenje jer ne moramo niti gledati u vožnji u prekidače. Odlično je ukomponirana i bijela lajsna ispred suvozača koja se povezuje s vanjskom bijelom bojom.

Dakle, Mazda2 je auto za one koji vole crvenu, žarku, sportsku boju, ali i za djevojke koje će uživati u možda svojoj omiljenoj boji.

I izvana Mazda2 izgleda jako atraktivno, iako se crveni detalji iz interijera ne mogu pronaći na eksterijeru. Ali zato su na bočnoj strani prisutne sive trakice koje naglašavaju linije auta s izrazito dugim prednjim krajem. Prednji kraj je u stilu svih novih modela - Mazda3, Mazda6, Mazda CX-3 i Mazda CX-5. Dakle, hauba je duga, a prednji kraj je naglo odrezan tako da u retrovizoru odaje dojam kao da se radi o daleko većem vozilu, a ne o gradskoj kategoriji. Prednji kraj je dinamičan, crna maska hladnjaka na bijeloj podlozi izgleda moćno, a pri dnu vozila je i crna lajsna koju pronalazimo i na bočnoj strani kao spojler. Crni krovni spojler je velike površine i odaje dojam kao da je ova Mazda2 Hazumi frizirana. Straga su ugrađeni parking senzori koji olakšavaju gradsku vožnju za koju je Mazda2 namijenjena. Prednja svjetla su kromiranom lajsnom povezana preko maske hladnjaka na kojoj stoji poprilično veliki Mazdin logo.

Mazda2 1.5 G90 Hazumi (1)

Prtljažnik obujma 280 litara spada u prosjek gradskih automobila, a obaranjem stražnjih sjedala obujam se povećava na 1367 litara.

Mazda 2 na cesti

Mazdin (neuobičajeno veliki motor u ovom segmentu je) četverocilindrični 1.5 benzinski 16V motor s 90 KS ne pršti od snage ukoliko se vozi lagano pa odlučite naglo ubrzati, bez promjene stupnja prijenosa. Nešto manji okretni moment, u odnosu na turbomotore, kompenzira se niskom masom vozila što u konačnici donosi zavidne performanse i najbolju ekonomičnost u praksi. Ovaj motor se voli vrtjeti tako da će rado podnijeti promjenu iz recimo pete u treću brzinu. Ručni SkyActiv mjenjač s pet stupnjeva je precizan, čvrste ručice i bio nam je gušt mijenjati brzine s njim u vožnji. Vožnja po zavojima je prolazila ugodno, uz lagano poskakivanje vozila zbog kraćeg međuosovinskog razmaka, ali vrlo agilno ako se motor vrti iznad 3000 okretaja. Tada Mazda2 daje i zanimljiv zvuk koji postaje glasniji tek pri dolasku u crveno područje. Sam okretomjer je minijaturno dizajniran, nije najbolje niti vidljiv na suncu, a teško je precizno vidjeti na koliko se okretaja motor vrti. Središnje mjesto zauzima brzinomjer jako lijepog dizajna, naročito noću.

Mazda2 1.5 G90 Hazumi (3)

U tehničkom dijelu, specifikacijama, Mazda2 se može pohvaliti s ubrzanjem do stotke za 9,4 sekunde, najveća brzina joj je 183 km/h, emisija CO2 je 105 g/km, najveću snagu od 90 KS (66 kW) postiže pri 6000 okretaja, a okretni moment od 148 Nm dostupan je pri 4000 okretaja. Omjer kompresije od 14,0:1 nitko u klasi malih gradskih nema i to jedino Mazda2 postiže, kao i na većini drugih svojim SkyActiv motora.

Mazda je u vožnji tiha, ugodna za vožnju, a uz dobar mjenjač osvaja nas i precizan upravljač koji se podešava samo po visini. Ali barem se vozačko sjedalo može podesiti po visini. Od tehnologija kojima raspolaže svakako je zgodno upozorenje na prelazak preko bijele crte ukoliko se vozimo noću na dužoj relaciji, dok je u gradskoj vožnji to upozorenje najbolje isključiti jer samo smeta.

Potrošnja Mazde 2 u prosjeku je 7,6 litara, uz gotovo većinsku vožnju po gradu. Tijekom testa imali smo uključen gotovo stalno klima uređaj kao i svjetla, što sigurno utječe na ukupnu potrošnju. Izlaskom na otvorenu cestu potrošnja se kreće oko 5 litara.

Dostupni modeli su benzinci G75 i G90 s motorima uparenima s ručnim 5-stupanjskim mjenjačem, dok je G90 benzinac dostupan i s automatskim 6-stupanjskim mjenjačem. Najjači benzinac, G115 snage 115 KS dostupan je samo s ručnim mjenjačem te s najjačim paketom opreme Revolution Top. Uskoro će u ponudu doći i Mazdin novi 1.5 CD105 turbodizelski motor koji se već nalazi u ponudi u Mazdi CX-3 CD105.

Pročitajte naš opširan test Mazda2 1.5 G75 Attraction 

Multimedija

Bogat je i infotainment kojim se upravlja putem središnjem HMI komandera, postava koji pronalazimo u svim novim Mazdama s nešto jačim paketima opreme. HMI komander je smješten na idealno mjesto za korištenje u vožnji, sastoji se od većeg peterosmjernog prekidača koji se vrti u krug, do njega je smješten potenciometar za glasnoću zvuka dok se iza njega nalazi mali brid na kojem se pridržava dlan i koji je svojevrsni orijentir u mraku. Infotainmentom se upravlja i putem komandi na upravljaču kao i preko samog ekrana osjetljivog na dodir koji ima kapacitivnu tehnologiju dodira pa ga je potrebno samo lagano dotaknuti kao današnje pametne telefone, ali ekran prestaje biti touch čim se s Mazdom krenemo voziti, što je postavljeno iz sigurnosnih razloga. Spajanje na sustav je omogućeno preko Bluetootha, dva USB utora te preko Wi-Fi veze. Kako izgleda sučelje sustava i koje sve funkcije nudi možete vidjeti u našoj galeriji multimedije.

Mazda2 1.5 G90 Hazumi (2)

Cijena za Mazdu 2 G90

Hazumi model uključuje mnogobrojne crvene i bijele površine, grijanje prednjih sjedala, ručni klima uređaj, vrlo bogatu multimediju, i-stop sustav, kontrolu proklizavanja, nadzor tlaka u gumama

Cijena za motor G75 i s paketom opreme Emotion je 96.810 kuna, a s jačim paketom opreme Challenge dostupni su G75 (od 101.960 kuna) i G90 (109.190 kuna). G90 s automatskim mjenjačem ima cijenu 134.064 kune. Za testirani model Mazda 2 Hazumi cijena je 122.626 kuna.

Tehničke karakteristike

2 1.5 G90 Hazumi
Vrsta motora: Benzinski
Obujam motora: 1496 ccm
Broj cilindara: 4
Snaga u KS: 90 KS pri 6000 o/min
Snaga u kWh: 66 kWh pri 6000 o/min
Okretni moment: 148 Nm pri 4000 o/min
Mjenjač: 5 stupnjeva
Pogon: prednji pogon
Ubrzanje 0-100 km/h: 9,40 s
Maksimalna brzina: 183 km/h
Potrošnja (grad): 5,90 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (otvorena cesta): 3,70 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (kombinarano): 4,50 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (tijekom testa): 7,60 (kWh ili l)/100 km
CO2 emisija: 105 g/km
Duljina: 4060 mm
Širina: 1695 mm
Visina: 1495 mm
Međuosovinski razmak: 2570 mm
Obujam prtljažnika: 280 l
Masa vozila: 1050 kg
Gume: 185/60 R16
Euro NCAP ocjena: 5
Cijena: 122626 kn
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 28. ožujak 1900.

3-28-1900 Prvi kraljevski automobil

Prvi kraljevski automobil

Britanska kraljevska obitelj preuzela je svoj prvi automobila, Daimler Mail Phaeton.

vs

.::.