Vidiauto Testovi Testirali smo... Renault Captur 1.5 dCi 90 KS Dinamique TEST

Autor: Krunoslav Ćosić Objavljeno: 22.10.2013. 09:14

Dvobojna kombinacija koja osvaja 

Renault Captur 1.5 dCi 90 KS Dinamique TEST

Captur u prijevodu s francuskog znači osvojiti nekoga (ili pak zarobiti). Na testu smo imali 1.5 dCi motor snage 90 KS koji nas je osvojio (zarobio) na tjedan dana.

Testirao: Krunoslav Ćosić

Početkom veljače 2011. godine Renault je predstavio koncept pod nazivom Captur. Bio je to sportski crossover zategnutih i sportskih linija čiji je motor Energy dCi 160 s dvostrukom turbinom osiguravao užitak u vožnji, visoke performanse i nisku emisiju CO2.

Na konceptni je Captur Renault uveo novi identitet prednjeg dijela koji je prvo predstavljen na DeZiru. Kao na DeZiru, ovaj identitet se očituje u velikom središnjem logu Renault, postavljenom vertikalno na tamnu podlogu kako bi se što bolje istaknuo. Koncept se mogao transformirati iz coupéa u kabriolet, iz gradskog u off-road vozilo, a 1,6-litreni motor dCi 160 davao je na kotače 160 KS. Odnosno, 100 KS po litri zapremine.

Renaultov koncept Captur

Captur u konceptnom izdanju

Dvije godine kasnije, Renault na Ženevskom autosalonu 2013. predstavlja Captur, gradski crossover duljine 4,12 metara, nastao na istoj platformi kao i novi Clio. Već se na prvi pogled moglo vidjeti da će Renaultov prvi gradski crossover, Captur, u odnosu na vozila iz ove kategorije drugih proizvođača nuditi privlačan izgled i vozački položaj SUV-a, prostranost kabine i modularnu unutrašnjost jednovolumena, a iz Renaulta su najavljivali vozna obilježja i užitak u vožnji kao u kompaktnoj limuzini. Iako u mnogome podsjeća na Clio, Captur ipak ima i svoju osobnost i ne izgleda kao da je poput žvakaće gume samo rastegnut na sve strane. Obično u takvim situacijama nešto na automobilu ne leži dobro, nije postignuta ravnoteža kako bi se održala veza s vozilom iz kojeg je nastao, dok se kod Captura takve deformacije uopće ne primjećuju. Sve je skladno i dobro dizajnirano. Captur je zaista uočljiv na cesti. U odnosu na novi Clio IV, povećan je razmak od tla za 80 mm (Clio 120 mm, Captur 200 mm). Što se tiče dužine, Captur je dužine 4122 mm, a Clio 4062 mm.

Captur je označio sljedeći korak u Renaultovu dizajnerskom izričaju, pod vodstvom Laurensa Van den Ackera. Kao što možete vidjeti na našem testnom Capturu, linije su glatke i tekuće, uravnotežene su, ali istovremeno Captur nudi i robustan izgled nadahnut konceptnim automobilom Captur. Tu je i jako prema naprijed postavljen strmi vjetrobran koji ističe dinamičnost. Usporedimo li dizajn s Clijom, poveznica postoji, ali svaki je element drugačije dizajniran u konačnici. Automobili su nam najsličniji s bočne strane, a razlika je praktički jedino u visini (Clio je niži za 118 mm) te u veličini malenih prozora iza stražnjih vrata. Prednja su svjetla još i donekle slična, dok stražnja nemaju gotovo nikakvu vezu.

Captur predstavlja kombinaciju kompaktnih volumena, ima povišen položaj od tla, a kotači su promjera od 17 cola, dok štitnici pragova ističu njegove kompaktne linije. Renault Captur već u standardnoj inačici stiže u dvobojnoj izvedbi koja nudi privlačan kontrast između krova i stupova te ostatka karoserije. Mi smo na testu imali prekrasnu narančastu Arizona boju, dok su krov, nosači i donji dio karoserije u crnoj boji. Crnom bojom obložena su i stražnja svjetla, što se dobro uklapa. Jako dobra kombinacija boja, a Renault u ponudi ima sedefaste i s odbljeskom boje – ukupno devet različitih boja donjeg dijela karoserije i krova te stupova. Ipak, automobil nije prešaren u niti jednoj kombinaciji boja.

Interijer

Iako ima malu duljinu od 4,12 m Renault Captur nudi mnogo unutarnjeg prostora, što je dodatno istaknuto naprijed pomaknutim vjetrobranom. Kabina je slikovita i vrlo topla, rekli bismo da je i opuštajuća, a prvi je dojam pojačan mogućnošću izbora boja i motiva različitih presvlaka koje se mogu i skidati sa sjedala te oprati u perilici rublja. Možda bi bilo bolje kada bi se cif nalazio malo skrivenije i da nije baš pod udarom dok se sjedi.

U unutrašnjosti je Renault kod Captura koristio tvrdu plastiku koja baš i nije u skladu s cijenom od gotovo 140.000 kuna. Ipak, kokpit ima dobar izgled, a tu su i crni piano umetci koji su istovremeno i pravi mamac za skupljanje prašine. Na upravljaču se nalazi piano finiš tako da nije sav u koži što baš i nije jako dobro rješenje u praksi (vizualno jeste) jer piano finiš kad je jako sunce reflektira svjetlost prema očima vozača; isto tako se može i jako ugrijati na suncu. Naravno, tu je još i vozačka komponenta jer ruke bolje prianjaju na potpuno kožom obloženi upravljač nego kada je gladak. Sviđa nam se dizajn instrumenata digitalnog brzinomjera i okretomjera (cijenimo kada je okretomjer velikog promjera), a kromirani obrubi dodatno ističu dizajnerske linije instrumenata koji su i istovremeno duboko postavljeni.

Jedan nas je detalj oduševio, a to je pretinac ispred suvozača. Nije riječ samo o dizajnu jer je kombinirana crna boja s bojom bjelokosti (koja u večernjim satima i svijetli LED rasvjetom) nego o njegovoj veličini. Ovdje se radi o pravoj ladici u koju smo mogli spremiti štošta – velike boce za piće, omanje odjevne predmete, poveću torbicu, laptop itd. Pretinac je obujma od čak 11 litara, a koristi se klizni mehanizam tako da je pri otvaranju potrebno paziti na noge suvozača. Nadalje, na poleđini svakog prednjeg sjedala su mrežice koje odlično izgledaju, a namijenjene su za smještaj sitnica kao što su novine, katalozi, auto karte, a u gornjem dijelu kokpita odnosno armaturne ploče nalazi se zatvoreni pretinac u koji se mogu staviti razne sitnice. Ono što će mnoge zanimati jeste najveći pretinac odnosno prtljažnik, a on je obujma od 359 do 455 litara, s tim da ima prilagodljivu podnicu s više mogućih položaja, a stražnja se klupa može pomicati prema naprijed.

Captur u vožnji

Vozački položaj u Renaultu Captur je visok te omogućuje dobru preglednost u vožnje, a interesantno je da se pogledom prema naprijed hauba uopće ne vidi. Na žalost, tako je standardno kod većine današnjih automobila, jer se u vožnji poklopac motora uopće ne vidi pa se stječe dojam kao da upravljate vozilom dok se igrate na igraćoj konzoli, a sliku gledate na velikom televizoru. Vjetrobransko staklo izgleda poput ekrana. Vozačko se sjedalo može podešavati i po visini, dok to nije omogućeno za suvozačko. Zahvaljujući kompaktnim dimenzijama Captur je u vožnji vrlo okretan, što je bitno prilikom vožnje po gradu, kao i pri parkiranju. Ovjes je srednje udoban, a pri skretanjima se uključuje prednja lijeva ili desna maglenka te tako osvjetljavaju put pri skretanjima i u zavojima. Cijenimo postojanje središnjeg držača za ruke koji je nešto labavije pritegnut, dok su sjedala udobna i nešto mekša.

Renault Captur 1.5 dCi 90 KS Dinamique motor

1.5 dCi motor već smo isprobali u novom Cliju IV

Ispod haube je smješten 1,5-litreni dCi turbodizelski 4-cilindarski motor snage 90 KS s 8 ventila, itekako već poznat, a i nedavno smo ga imali na testu u Renault Cliju. I dok se u Cliju pokazao jako dobrim, odlično odmjerenim s obzirom na masu i dobro uparen sa svim komponentama u vožnji, na Capturu se isti taj motor pokazao nešto tromiji. Jasno, automobil je teži za 99 kilograma (1170 kg), ima i veću visinu pa samime time i veći otpor u vožnji.

Pokretanje motora je moguće samo pritiskom na gumb, iako pored gumba postoji utor za karticu, ali ona se ne mora koristiti. Isto tako, niti otključavanje i zaključavanje vrata ne zahtijeva korištenje ključa nego se koristi gumb na kvaki (ključ samo treba biti u našoj blizini). Motor se vrti do maksimalnih 5000 okretaja, a kad se upali onda jedno vrijeme svijetli plava lampica koja označava da motor ne treba forsirati jer još nije ugrijan. Na autocesti se motor u petom stupnju prijenosa vrti na 2500 okretaja, pri brzini od 130 km/h, a poželite li ubrzati to ubrzavanje će malo i potrajati. S druge strane, motor je dosta tih u vožnji i ne čuje se nikakva buka.
Jedan od scenarija pri kojima smo uživali u vožnji je izgledao ovako: vozimo se u trećoj brzini na 2000 okretaja, zatim dajemo naglo gas do kraja, a automobil snažno ubrzava do 3000 okretaja. Prebacujemo u sljedeću brzinu i tada dosta snažno ubrzava.
 

Renault Captur 1.5 dCi 90 KS Dinamique (interijer) (2)

Odlično dizajnirani instrumenti

Kad se želi štedjeti onda ga treba voziti na maksimalnih 2000 okretaja i mijenjati brzine na tom broju okretaja, pri čemu u sljedećoj brzini broj okretaja pada na 1500. Što znači da se s Capturom najekonomičnije voziti u području između 1500 i 2000 okretaja. Kako biste vozili što ekonomičnije ispod brzinomjera se nalazi LED dioda koja u ovisnosti o stisnutoj papučici gasa svijetli različitim bojama, označavajući tako potrošnju i utjecaj na okoliš. Pri slabijem pritisku na gas svijetli zelenom bojom, a daljnjim stiskanjem gasa boja se mijenja. U gradskoj vožnji potrošnja nam je u prosjeku bila oko 6 litara, dok je na autocesti porasla na 7 litara. Otvorena cesta potrošnju snižava na 5 pa i manje litara. Snižavanju potrošnje pridonosi Stop&Start sustav koji se u bilo kojem trenutku može isključiti, pokretanje motora je vrlo brzo i bez vibracija, a u je i Eco tipka smještena pored dosta dobrog i preciznog mjenjača koja utječe na potrošnju optimizirajući više komponenti na vozilu.

Ovo je inače jedini dizelski motor u ponudi, a osim u testiranoj verziji s ručnim 5-brzinskim mjenjačem dostupan je i dCi 90 EDC (automatski mjenjač s dvostrukom spojkom). Benzinsku ponudu čine TCe 90 s 90 KS i TCe 120 sa 120 KS (posljednji je dostupan također s EDC automatski mjenjačem). Inače, test vozilo udovoljava Renaultovoj oznaci eco2 – ima emisiju CO2 manju od 120 g/km (konkretno, 96 grama), tvornica u kojoj se automobil proizvodi mora imati ekološki certifikat ISO14001, a u vozilu mora biti ugrađeno više od 7% reciklirane plastike.

U sigurnosno-tehnološkom dijelu Captur već u osnovnoj opremi Authentique donosi ABS, ESP, pomoć pri kretanju na uzbrdici i naglom kočenju, četiri zračna jastuka (na Euro NCAP testu osvojio je maksimalnih pet zvjezdica), ISOFIX, centralno zaključavanje s daljinskim upravljanjem, električni varijabilni upravljač podesiv po visini i dubini, putno računalo, regulator i ograničavač brzine, LED dnevna svjetla. Drugi po redu paket opreme Expression nudi ručni klima uređaj, radio s CD/MP3/Bluetooth/USB-om, maglenke sprijeda, aluminijske naplatke od 16 cola i razne dizajnerske elemente, dok Dinamique ima automatsku klimu, 7-inčni ekran osjetljiv na dodir, kartografiju Adriatik, aluminijske naplatke od 17 cola, dvobojnu karoseriju i metalik boju. Naravno, ovo nije kompletna oprema.

Multimedija

I dok je kod Clija multimedijski dio naslonjen na izdignutu ploču, iznad kokpita i izgleda kao da lebdi poput velikog tableta, kod Captura je taj dio nešto smireniji, iako je također istaknut u odnosu na kokpit. Površina se sastoji od crnog piano finiša koji je osim već spomenute privlačnosti prašine i skupljač otisaka prstiju, ali za ljepotu se očigledno nešto mora i žrtvovati. Naravno, govorimo o tome ako vam se sviđa piano finiš. Tu su još i kromirani obrubi unutar kojih se nalazi 7-inčni ekran osjetljiv na dodir. Radi se o R-Link sučelju koje Renault koristi na većini svojih automobila, a koje je poznato po naprednim funkcionalnostima kao što su TomTom navigacija, vremenska prognoza, kamere za kontrolu brzine, prometne informacije, spajanje drugih uređaja preko USB i AUX ulaza, a postoji i čitač SD kartice za navigacijske karte. Cijenimo položaj tipki za upravljanje multimedijom, ispod kola upravljača jer je sve dostupno na dodir, ergonomski je postavljeno, a i izbjegnut je velik broj tipki po upravljaču, kao kod drugih proizvođača. U Renaultu su pametno mislili pa su gumb za kontrolu glasnoće postavili na desni dio multimedijskog sustava, tako da bude bliži suvozaču, jer vozač ima svoje kontrole kod upravljača. Inače, sučelje je prevedeno na hrvatski jezik, a Renault je tako jedan od rijetkih proizvođača koji slijedi tu praksu. Kada je na R-Link sustav spojen pametni telefon s pristupom Internetu, tada sustav postaje i pametan jer je moguće koristiti razne aplikacije ili pak ažurirati aplikacije koje informacije prikupljaju preko Interneta.

Na audio sustav snage 4x20 W se može spojiti i mobilni telefon, moguće je na sustav prenijeti cijeli telefonski imenik, imati sve obavljene i neobavljene pozive, birati telefonski broj preko virtualne tipkovnice, pristupiti glasovnoj pošti.
Na ekranu se mogu pregledavati fotografije, gledati video filmovi koje prenosimo putem USB sticka tako da je Captur pravi centar multimedije. Istovremeno, nema CD čitač koji sve više proizvođača izbacuje van.

Na ekranu rezistivne tehnologije dodira pratili smo i kvalitetu vanjskog zraka, a na dijagramu koji se osvježava svake tri minute ispisuje se informacija kada je zrak dobre kvalitete, a kada je manje ili pak više zagađen. Istovremeno, moguće je pratiti i koliko ste ekološki vozač pri ubrzavanju, mijenjanju stupnjeva prijenosa ili pak u predviđanju situacija u prometu.

Renault Captur 1.5 dCi 90 KS Dinamique (multimedija) (3)

Kakav je vani zrak? Captur i to zna!

Renault Captur 1.5 dCi 90 Dinamique cijena

Na test smo dobili najjači paket opreme Dinamique upotpunjen sa sustavom za pomoć pri parkiranju straga, električno preklopljivim i grijanim vanjskim ogledalima te paket Look sastavljen od 17-colnih aluminijskih naplataka s dijamantnim sjajem i dodatno zatamnjenim stražnjim staklima tako da je i cijena u Hrvatskoj za Renault Captur nešto veća – 139.980 kuna (oko 18.540 eura). Bez dodatne opreme cijena vozila je 134.900 kuna. Smetalo nam je što za te novce Renault ne daje disk kočnice i straga, iako kočnice svoj posao obavljaju odlično i nemamo nikakve zamjerke na njih, ali ljepše bi automobil izgledao na cesti.
Očekivano, cijena znatno raste s dodatnom opremom pa ako niste zainteresirani za poduži popis dodatne opreme tada vam se na izbor nudi osnovni dizelski Captur za 113.400 kuna.
Benzinac snage 90 KS starta s cijenom od 100.400 kuna, a jača verzija sa 120 KS od 128.400 kuna. Pogledajmo cijene za Renault Clio, s istim motorom i paketom opreme – cijena mu je 117.400 kuna (znači, jeftiniji je za 17.500 kuna).

Konkurencija testiranom Capturu s dizelskim motorom je skuplja i nudi jače motore, a to su Nissan Juke (koji je prvi započeo eru gradskih crossovera) iz iste korporacije s nešto jačim dizelskim motorom od 110 KS (cijena starta od 129.900 kuna), Opel Mokka (1.7 CDTI dizelski motor snage 130 KS, cijena je 168.177 kuna, sa srednje jakim paketom opreme Enjoy Plus), Chevrolet Trax (1.7 dizelski motor snage 130 KS, cijena 157.634 kuna sa srednje jakim paketom LT). Tu je i novi Peugeot 2008. Konkurencija je sve veća u segmentu malenih gradskih SUV-ova koje se cijeni zbog povišenog položaja u vožnji, kompaktnih dimenzija, motora koji nisu veliki potrošači i okretnosti po gradu.

©VidiAuto.com, 09.2013.

Renault Captur 1.5 dCi 90 KS Dinamique (13)

Tehničke karakteristike

Captur 1.5 dCi 90 Dinamique
Vrsta motora: Turbo diesel
Obujam motora: 1461 ccm
Broj cilindara: 4
Snaga u KS: 90 KS pri 4000 o/min
Snaga u kWh: 66 kWh pri 4000 o/min
Okretni moment: 220 Nm pri 1750 o/min
Mjenjač: 5 stupnjeva
Pogon: prednji pogon
Ubrzanje 0-100 km/h: 13,10 s
Maksimalna brzina: 171 km/h
Potrošnja (grad): 4,20 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (otvorena cesta): 3,40 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (kombinarano): 3,70 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (tijekom testa): 6,00 (kWh ili l)/100 km
CO2 emisija: 96 g/km
Duljina: 4122 mm
Širina: 1778 mm
Visina: 1566 mm
Međuosovinski razmak: 2600 mm
Obujam prtljažnika: 455 l
Masa vozila: 1170 kg
Gume: 205/55 R17
Euro NCAP ocjena: 5
Cijena: 139980 kn
Ključne riječi:
Captur cijena Clio Renault test
Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 2. travanj 1926.

4-2-1926 Rođen Jack Brabham

Rođen Jack Brabham

Na današnji dan 1926. godine rođen je Jack Brabham, vozač Formule 1, u Hurstvilleu, New South Wales, Australija. Slavni Brabham tri puta je osvojio svjetsko prvenstvo u Formuli 1.

vs

.::.