Vidiauto Testovi Testirali smo... Honda Civic 1.6 i-DTEC Sport TEST

Autor: Krunoslav Ćosić Objavljeno: 02.07.2015. 10:38

Odlično izgleda, odličan je i u vožnji 

Honda Civic 1.6 i-DTEC Sport TEST

Honda Civic 1.6 i-DTEC Sport TEST

Honda ponovo postaje zabavan automobil u vožnji, pokazao se redizajnirani Civic na našem tjednom testu s dizelskim 1.6 i-DTEC motorom snage 120 KS.

S velikim zanimanjem smo čekali redizajniranu Hondu Civic s već isprobanim i dokazanim dobrim 1,6-litrenim turbodizelskim i-DTEC motorom snage 120 KS. Ovaj se motor odličnim pokazao i na našem prethodnom testu Honde Civic kao i u Hondi CR-V.

Civic na cesti

1.6 i-DTEC je jedini dizelski motor u ponudi za novi Civic, iako se Civic prije redizajna nudio i s jačim 2.2 motorom snage 150 KS. Osim testiranog 1.6, možete birati između 1.4 i 1.8 benzinaca snage 100 odnosno 142 KS. Toliko o ponudi snage ostalih motora u novom Civicu.

Honda Civic 1.6 i-DTEC Sport (1)

Vraćamo se na testni model koji promjene donosi u prednjim i stražnjim svjetlima, lijepo dizajniranim LED svjetlima koja Hondu čine prepoznatljivom u noćnim satima, a po danu ćete primijetiti crne detalje (crni difuzor, crne felge i obrube oko blatobrana te crnu prednju masku koja se nastavlja na prednja svjetla čineći tako cjelinu). U kombinaciji s plavom bojom testirani Civic zaista izgleda dobro, zanimljivo i sportski kao što mu i paket opreme Sport kaže.

Honda je nedavno obećala kako planiraju ponovo raditi zabavne automobile, s dobrim osjećajem u vožnji što su i oni sami priznali da je tijekom posljednjih godina nestalo. Naznaka takvog smjera bila je najava Civic Type R modela koji je mnogima izazvao zazubice. Za sada se, dok ne dođe moćni Civic Type R, vozimo u odličnoj dizelskoj inačici.

Honda Civic 1.6 i-DTEC Sport (2)

Na novom, odnosno samo redizajniranom Civicu mnogo toga je ostalo isto, ali osjećaj je daleko bolji nego prije nekoliko godina kada smo testirali znatno redizajnirani Civic. Sviđa nam se osjećaj na svim papučicama; nemamo doslovce nikakve kritike na njihov rad, položaj niti odziv. Pohvale nastavljamo i u smjeru upravljača koji je precizan, odlične veličine i stvarno dobro leži u rukama, bez obzira bila to samo gradska vožnja ili pak avantura po zavojima. Feedback je odličan, kao i na ovjesu koji dobro trpi neravnine, zavoje i opterećenje.

Prednji i stražnji kraj su harmonični u vožnji, nema bježanja podloge ispod kotača, iako je okretni moment od 300 Nm dostupnih pri 2000 okretaja itekako moćan u praksi. Motor se ne vrti kao SkyActiv dizelski motori u novim Mazdama do 5800 okretaja, zasićenje počinje već na oko 4500 okretaja, ali se zato u cjelokupnom području nešto iznad 1000 okretaja pa sve do crvenog polja maksimalno uživa. Motor nam gotovo nikad nije pokazao tromost, umor, zasićenost niti otpor u našim nastojanjima da svaki put uživamo u vožnji. Bilo to po gradu kada snažni moment dobro dođe jer imamo vrlo malo mjesta za ubrzanje, bilo na autocesti kada će i iz visokih stupnjeva prijenosa spremno ubrzati, bez velike potrebe za nižim stupnjem, bilo na zavojitoj cesti koja je i strma. Sve to prati i skromna potrošnja goriva – tako smo u vožnji autocestom do Rijeke i natrag do Zagreba imali potrošnju nešto nižu od 5 litara, uz opterećen Civic s tri osobe u vozilu. U gradskoj vožnji Civic se također vrti oko odličnih pet litara, iako se uz manje tešku nogu na papučici gasa može proći i s kojim decilitrom manje. Najniža potrošnja je, očekivano, na otvorenoj cesti kada je putno računalo pokazalo potrošnju oko 4 litre.

Interijer kakav nitko ne nudi

Novi Civic je i dalje odličan u ponudi prostora, bilo za putnike, bilo za prtljagu. Već je poznato da se rezervoar za gorivo nalazi ispod prednjih sjedala. Zbog toga se sjedi nešto više nego što bismo voljeli, iako pozicija nije previsoka, samo nam je nedostajalo što se sjedalo ne može spustiti još i više. Na drugom kraju vozila, u prtljažniku se zato nalazi prostor za 477 litara. Podizanjem pokretne podnice, gdje inače pronalazimo ili rezervni kotač ili prostor popunjen sitnim alatom pronašli smo dodatni prostor za prtljagu. Pogledali smo prema dnu prtljažnika i doslovce nismo vjerovali koji je to ogromni prostor u praksi. Glavni konkurent, Volkswagen Golf, nudi 380 litara. Nadalje, obaranjem stražnjih sjedala prostor se povećava na 1210 litara. Stražnja se sjedala mogu dodatno akrobatski upravljati, Honda ih zove čarobnima, tako da se u tom slučaju iza prednjih sjedala može smjestiti kutija s novim televizorom dijagonale veće od 100 centimetara, bez potrebe da se teret stavlja u prtljažnik.

Multimedija

U Hondi se nalaze dva ekrana; jedan za prikaz informacija tijekom vožnje, a drugi je infotainment. I dok je prvi siromašan informacijama, pri čemu najviše zamjeramo slaboj iskoristivosti prostora ekrana jer se istovremeno ne mogu prikazati prosječna potrošnja i doseg goriva, na drugom ekranu dijagonale 7 inča osjetljivom na dodir se nudi jedan potpuno novi svijet. Radi se o Googleovom Android Auto operativnom sustavu koji u mnogočemu podsjeća na Android kakav koristimo na pametnim telefonima. Ne radi se u potpunosti o Androidu nego je Honda napravila promjene u dizajnu, a najveća sličnost je prisutna kod postavki koje su identične, ali ipak nešto siromašnije nego kod smartfona s Androidom. Jasno, u autu nam niti ne trebaju sve postavke kakve trebamo na mobitelima.

Ipak, primjetno je kako se Googleovo sučelje još uvijek razvija i da mu nedostaje još dosta toga u odnosu na pametne telefone, a radi se o Androidu 4.0.4 koji dopušta i instaliranje novih aplikacija putem USB-a. Tijekom vožnje veliki ekran se isključuje jer se u mnogim situacijama niti ne može koristiti tijekom vožnje (recimo, surfanje Internetom, nakon što smo preko wirelessa Hondin sustav spojili na mobilni telefon i otvorili web stranicu VidiAuto.com). Početni ekran je jednostavan i nudi pristup telefonu, audio postavkama te općenitim postavkama i Aha aplikaciji. U sustav se mogu dodati e-mail računi u samo nekoliko koraka tako da se neke stvari lakše mogu obaviti preko sučelja u autu nego preko pametnog telefona jer je ekran ipak veći i komforniji, kao i unos teksta. Dio ovog teksta smo započeli pisati na ekranu Honde Civic, a zatim tekst poslali na e-mail i nastavili na računalu. Zgodno je što se može dodati i korporacijski e-mail. Memorija za aplikacije iznosi nešto manje od 4 GB što je sasvim dovoljno za štošta. Moguće je čak pratiti i potrošnju podatkovnog prometa.
Naročito nam je zabavno bilo surfanje internetom preko pretraživača i zaista komforne tipkovnice.

Ispod središnjeg naslona za ruke se uz dva USB ulaza nalazi i HDMI ulaz tako da se vanjski uređaji mogu spojiti na infotainment sustav.

Pri testiranju sustava koristili smo najnoviji model pametnog telefona LG G4.

Cijena za Hondu Civic

Općenito je popis opreme u Civicu već u osnovnoj Comfort opremi izrazito dugačak. Zbog toga se i početna cijena za testirani dizelski Civic dosta dugo izgovara, uz pauzu nakon izgovora – 187.790 kuna plus 4000 kuna za predivnu Brilliant Sporty Blue Mettalic boju koja izaziva pozornost na ionako upečatljivom dizajnom novom Civicu. Sigurno ste pomislili kako je cijena visoka. Istina, početna cijena je visoka u odnosu na konkurenciju koja kreće s cijenama nižim za 40 do 50 tisuća kuna, ali popis opreme uključene u cijenu nije ni za pola dugačak kao kod Civica. Kod Golfa čija cijena za daleko slabiji dizelski motor snage 90 KS starta od 140.600 kuna nećete dobiti niti blizu toliko opreme kao u Civicu.

Uzmete li za usporedbu kod konkurencije za dva paketa opreme jači model uvidjet ćete kod većine proizvođača koji su konkurencija Civicu kako se cijena gotovo izjednačava sa Civicom tako da se Japanci ipak isplate ako ciljate na više opreme, bez obzira što imaju na prvi pogled višu cijenu. A znate i za onu već dugogodišnju kvalitetu japanskih vozila i zadovoljstvo njihovih vlasnika.
Civic se nudi s četiri paketa opreme, a razlika između cijena nije velika – Elegance košta 195.990 kuna, testirani paket opreme Sport 203.890 kuna, a najjači paket Lifestyle 217.880 kuna. Na tu cijenu dodajte još 4000 kuna ukoliko želite metalik boju tako da je cijena za testirani Civic 191.790 kuna.

Spomenimo i cijenu za benzince – slabiji 1.4 i-VTEC sa 100 KS ima cijenu od 146.990 i 160.990, a jači benzinac 1.8 snage 142 KS ima cijenu od 160.990 do 211.799 kuna.

Honda Civic 1.6 i-DTEC Sport (stari i novi-2)

Stari vs. novi Civic

Honda Civic 1.6 i-DTEC Sport (stari i novi-1)

Spomenuli smo kako je Civic vrlo izdašan u osnovnoj opremi, a nju čine automatski klima uređaj, bogata multimedija (Bluetooth, USB, komande na upravljaču), šest zračnih jastuka, dnevna LED svjetla, ECON mode, svi električni podizači stakala, pomoć pri kretanju na uzbrdici, samoventilirajući prednji kočioni diskovi 15'', start-stop sustav, tempomat i limitator brzine, upravljač podesiv po visini, vozačevo sjedalo podesivo po visini itd.
Već u sljedećem paketu opreme stiže stražnja kamera (odlična pomoć prilikom parkiranja, a naročito kada iza ne vidite prilazi li vam drugo vozilo i tada širokokutna kamera na ekran prenosi sliku straga), senzori za kišu i svjetla, samoventilirajući prednji kočioni diskovi 16'', ručica mjenjača i upravljač presvučeni kožom, prednja svjetla za maglu, 17-colni kotači, dvozonski klima uređaj, šest zvučnika itd.

MI smo na testu imali paket opreme Sport (koji ne označava da se radi o sportskom Civicu) koji nudi Honda Connect sa 7-inčnim ekranom osjetljivim na dodir i Android Auto sustavom, a u odnosu na opremu kod Elegancea nudi ipak neke detalje koji vizualno Civic čine sportskim – aluminijske papučice, oblogu krova u crnoj boji, prednju sportsku masku, spojler na prtljažniku u boji vozila, crni difuzor na stražnjem dijelu vozila.

Dakle, nova Honda Civic se na prvi pogled čini kao vrlo skupa investicija, ali zauzvrat ćete dobiti izdašan prostor u vozilu dužine 4370 mm, bogatu opremu i snažnu multimediju, uz odlične vozne performanse i nisku potrošnju.

Tehničke karakteristike

Civic 1.6 i-DTEC Sport
Vrsta motora: Turbo diesel
Obujam motora: 1597 ccm
Broj cilindara: 4
Snaga u KS: 120 KS pri 4000 o/min
Snaga u kWh: 88 kWh pri 4000 o/min
Okretni moment: 300 Nm pri 2000 o/min
Mjenjač: 6 stupnjeva
Pogon: prednji pogon
Ubrzanje 0-100 km/h: 10,50 s
Maksimalna brzina: 207 km/h
Potrošnja (grad): 4,10 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (otvorena cesta): 3,50 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (kombinarano): 3,70 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (tijekom testa): 4,70 (kWh ili l)/100 km
CO2 emisija: 98 g/km
Duljina: 4370 mm
Širina: 1770 mm
Visina: 1470 mm
Međuosovinski razmak: 2595 mm
Obujam prtljažnika: 477 l
Masa vozila: 1307 kg
Gume: 225/45 R17 91W
Euro NCAP ocjena: 5
Cijena: 191790 kn
Ključne riječi:
cijena Civic Honda i-VTEC test
Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 8. rujan 1986.

Japanci stižu u Europu

Nissan Motor Company otvorila je u engleskom Sunderlandu prvu japansku tvornicu automobila u Europi. Nakon Nissana taj su primjer slijedili gotovo svi japanski proizvođači.

vs

.::.