Vidiauto Testovi Testirali smo... Dacia Lodgy 1.2 TCe 115 – 7s Laureate TEST

Autor: Krunoslav Ćosić Objavljeno: 15.10.2013. 15:28

Mama, tata, 3 djece, baka i pas – svi stanu 

Dacia Lodgy 1.2 TCe 115 – 7s Laureate TEST

Sivi komet naziv je boje nove Dacije Lodgy sa sedam sjedala (oznaka 7s), a s najjačim paketom opreme Laureate ovaj obiteljski jednovolumen donosi neočekivano bogatu multimediju.

Testirao: Krunoslav Ćosić

Imate li brojnu obitelj, Dacia Lodgy se vrlo lako nameće kao dobar izbor pri kupnji većeg automobila, a kad kažemo većeg onda ne mislimo samo na dimenzije nego i na veći broj sjedala. Imate li u vašoj obitelji troje djece, baku i recimo jednog psa tada ste zasigurno vlasnici dva automobila, kako biste svi mogli krenuti na izlet ili putovanje. Ili netko mora ostati kod kuće i doslovce čuvati kuću. S Lodgyjem tih problema nema. Lodgy inače dolazi u dvije verzije - s pet i sedam sjedala, s tim da se verzija s +2 sjedala može i u slučaju benzinskog i u slučaju dizelskog motora dobiti samo s paketima opreme Ambiance i Laureate, dok osnovni paket Base dostupan samo s benzinskim 1.6 motorom snage 82 KS nema opciju sa sedam sjedala. Ali, zato taj motor ima opciju za malo kuna – košta samo 79.900 kuna.
Od sigurnosnih stavki tu su ABS + sustav pomoći pri naglom kočenju, prednji zračni jastuci za vozača i suvozača te prednji bočni zračni jastuci (sve ovo dolazi već u osnovnoj opremi), ESC koji nadzire stabilnost vozila.

Bogata oprema

Kada spominjemo bogatu opremu, vjerojatno ne očekujete da u unutrašnjosti Dacije dobijete veliki multimedijski ekran u boji, osjetljiv na dodir, dijagonale 7 inča. Ipak, danas svaki automobil ima nešto duži popis opreme, vremena više nisu kao nekada kada ste kao dodatnu opremu dobivali tepihe ispod nogu. Ili ratkape ;)

Već u osnovnoj opremi Dacia Lodgy donosi čak 33 stavke, između kojih izdvajamo svjetla za maglu straga, zatamnjena stražnja stakla, uzdužne krovne nosače, vanjske odbojnike u boji karoserije, servo upravljač, 3x ISOFIX (vrlo bitno za obitelji s troje male djece), tri odvojena sjedala u drugom redu, centralno zaključavanje, dnevna svjetla, vozačevo sjedalo podesivo po dužini, unutrašnjost tamnosive boje. Ipak, tu je ručno otvaranje prednjih i stražnjih stakala (prednja električna dolaze u paketu Ambiance). Nema autoradija!

Ambiance paket, drugi po jakosti, osim spomenutih električnih podizača na prednjim vratima ima daljinsko centralno zaključavanje, putno računalo, središnju konzolu u srebrnoj boji, središnji pretinac među prednjim sjedalima s utičnicom 12V, zatvoreni pretinac ispred suvozača, djeljivu stražnju klupu u omjeru 1/3-2/3, osvjetljenje i prekrivač prtljage u prtljažniku, predopremu za radio te prozračivanje u 2. redu sjedala.

Idemo sada na najjači paket Laureate – sada se možete ljeti i ohladiti uz ručni klima uređaj, slušati radio s CD i MP3-jem, spojiti mobilni telefon preko Bluetootha, putem AUX i USB priključaka moguće je spajanje vanjskih uređaja na multimedijski sustav, svim tim sustavima možete upravljati s komandama pri upravljaču koji je smješten na odlično ergonomsko mjesto.

Sviđa nam se i ograničavač brzine, vrlo korisna funkcionalnost kada se vozite po lokalnim cestama i ne želite stalno gledati na brzinomjer u strahu da previše ne pritisnete papučicu gasa. S ovom aktiviranom opcijom papučicu možete stisnuti „do daske“, ali automobil će voziti maksimalnom brzinom koju ste predefinirali. Naravno, ukoliko u kritičnoj situaciji ustrebate veću brzinu samo stisnite papučicu gasa (skroz) do kraja i ograničavač će se poništiti. Nadalje, vanjski retrovizori u boji karoserije električno su podesivi, a osim svjetla za maglu straga imat ćete svjetla i naprijed.

Svaki vozač voli kada sjedalo može podesiti po svojoj želji tako da se u našem test vozilu vozačko sjedalo može podešavati i po visini, kako biste imali bolju preglednost u vožnji. Uz vozačko sjedalo i upravljač je podesiv po visini. Opet jako bitna funkcionalnost u vožnji. U unutrašnjosti ćete pronaći još nekoliko detalja - središnja konzola je sjajno-crne boje s kromiranim obrubima koji itekako podižu vrijednost vozilu u unutrašnjosti koja djeluje kao da ju ne morate previše održavati. Ima tu još kromiranih dodataka u unutrašnjosti.

Dacia Lodgy na cesti

Pokrenuli smo Renaultov benzinski 1,2-litreni TCe turbobenzinski motor snage 115 KS s izravnim ubrizgavanjem. To je novi motor s izravnim ubrizgavanjem, ima 4 cilindra te 16 ventila. Zbog toga možete očekivati i veći okretni moment – Lodgy ima 190 Nm dostupnih već pri 2000 okretaja. Radi toga možete očekivati i manju buku u unutrašnjosti. Najveću snagu od 115 KS Lodgy postiže pri 4500 o/min. Vozili smo se po gradu (na 16-colnim aluminijskim naplatcima, što je dodatna oprema jer inače bismo se vozili na čeličnim 15-inčnim naplatcima Groomy) uglavnom u području od 2000 do 2500 okretaja. Očekivano, potrošnja po gradu je solidna – putno računalo nam je izračunalo 5,7 litara. Najveća brzina koju možete postići je 179 km/h, a od 0 do 100 km/h ubrzat će za 11,2 sekunde. Motor emitira 140 g/km, dok u verziji s pet sjedala emitira 5 grama manje po prijeđenom kilometru.

Dacia Lodgy 1.2 TCe 115 – 7s Laureate  (8)

Kada smo Daciju odlučili voziti malo žešće, s uključenim ručnim klima uređajem, potrošnja je u gradskoj vožnji skočila na gotovo 10 litara. Niti tada se motor nije previše glasao, ali smo zato u vrlo visokim okretajima čuli zvuk turbine, koji nas je podsjetio na zvuk superchargera. Motor se voli razvjetjeti, naročito se to osjeti jer već iz niskih okretaja povuče, a vući će sve do 6400 okretaja, kada nastaje blokada. Ako se planirate voziti uzbudljivije, bitno je da okretaji ne idu ispod 3000. Ipak, želite li i pri startanju dobiti snažnije ubrzanje neophodno je jače pritisnuti papučicu gasa prilikom kretanja, sve dok se ne upali turbopunjač.

Iako ima 115 KS, ne smijemo zanemariti podataka da se ispod haube nalazi omanji 1,2-litreni motor koji je preslab bez turbine. Naročito ako automobil natovarite s teretom ili pak imate svih sedam putnika u unutrašnjosti, tada očekujte nešto veću potrošnju i slabije performanse. Ali, kada imate pun automobil putnika zasigurno se nećete „ganjati“ po cesti. Isprobali smo Lodgy i po zavojima, a tu se pokazao jako dobrim. Težište vozila nije previsoko tako da nema nenadanih situacija, a kako se motor voli vrtjeti dobit ćete i povratni gušt prilikom takve vožnje. Vjerojatno će se vozači drugih vozila na cesti pitati što vi to imate ispod haube. A ispod haube je ovo najjači dostupan motor – u opciji se nude slabiji 1,6-litreni (bez turbine) koji ima 82 KS, dok dizelsku ponudu čine također dva motora – poznati 1,5 dCi s 90 i 107 KS. Ovi motori su nam ostali u jako dobrom sjećanju, iz drugih Renault-Dacia vozila.

I druge su komponente dosta dobre – upravljač s hidrauličkim servom je srednje precizan, ali nije loš, ručni mjenjač s pet stupnjeva prijenosa je zaista dobar. Nemamo zamjerki niti na kočnice – naprijed su ventilirani diskovi, a straga kočni bubnjevi. Lodgy je dosta dobro pregledan u vožnji, a iako je dosta dug (4498 mm) i masivan moguće ga je vrlo lako parkirati i na manje pregledna mjesta. Manjak preglednosti nećete osjetiti niti naprijed, a niti natrag. Istovremeno, Lodgy je udoban u vožnji, ponajviše zbog velikog međuosovinskog razmaka od 2810 mm.

Lodgy u unutrašnjosti

I dok vanjski izgled ne očarava, jer se koriste jednostavne linije sa sve četiri strane, uz pomalo staromodno dizajnirana prednja svjetla i razigranija stražnja svjetla te nešto kroma naprijed, unutrašnjošću smo više oduševljeni.
Ako kupite verziju sa sedam sjedala tada ćete imati vrlo mali prtljažnik – samo 207 litara, dok izbacivanjem trećeg reda sjedala povećavate prtljažni prostor na ogromnih 827 litara. Odlučite li Lodgy koristiti kao tovarno vozilo i spustite li drugi red sjedala, dobit ćete 2617 litara (prostor popunjen do krova)!

Ulazak u treći red sjedala je vrlo praktičan jer se drugi red sjedala može preklopiti i tako lako ući u vozilo. Nećete osjetiti nedostatak prostora pri ulasku kao niti pri sjedenju kao kod nekih drugih sedmerosjeda (npr. Nissan Qashqai +2).
Tvrda plastika u unutrašnjosti ne traži održavanje, dovoljno ju je samo obrisati od prašine, a djeluje nam da je otporna na ogrebotine. Na kokpitu i vratima se nalazi krem uzorak koji je lijepo dizajniran, a tu su i kromirani otvori za ventilaciju, oko instrumenata okretomjera i brzinomjera, oko piano finiš pozadine s touch ekranom te na kvakama vrata. Ponekada smo u vožnji čuli sitne zvukove, ali vrlo brzo smo se naviknuli na njih. Tijekom vožnje nedostajao nam je središnji naslon za ruku, a nismo ga pronašli niti na popisu dodatne opreme koja bi se platila.

Multimedija je, dakle, solidno bogata. Ekran je touch i proizvodi ga LG, a tehnologija je rezistivna. Već smo spomenuli odlično mjesto za komande audio i telefonskog sustava, iza kola upravljača, tako da su sve tipke odmah ispod prstiju dok vozite. S obzirom na veliku površinu unutrašnjosti i zvuk se dobro širi po prostoru tako da je zvuk dobar i ugodan za slušanje i kada ga glasnije pojačate. Sviđa nam se postojanje automatskog podešavanja glasnoće prilikom vožnje, ovisno o brzini kretanja, a imate li glazbu na USB sticku tada ćete moći sa sobom ponijeti tisuće pjesama različitih žanrova. Multimedijski sustav ima i navigaciju, a ona spada u dodatnu opremu koja se plaća 2800 kuna plus 750 kuna za kartografiju Europe.

Cijena za Daciju Lodgy 1,2 TCe 115

Ukupna cijena testiranog vozila, s dodatnom opremom iznad paketa Laureate je 125.780 kuna (oko 16.660 eura). I dok ćete Lodgy s najosnovnijom opremom i benzinskim motorom snage 82 KS platiti 79.900 kuna, model s benzinskim motorom snage 115 KS i s pet sjedala starta od cijene 113.900 kuna. Verzija s dodatna dva sjedala košta 4000 kuna više – 117.900 kuna. Zanima li vas dizelska ponuda, možete birati između 1.5 dCi s 90 KS (početna cijena 108.900 kuna), dok ćete za 1.5 dCi sa 107 KS i paket Laureate i sedam sjedala platiti 128.900 kuna. Dakle, početne cijene su vrlo niske, a s paketima opreme se znatno penju, ali ipak u usporedbi s drugim brendiranijim proizvođačima opremu ćete platiti skuplje (jasno, dobit ćete i još neke sitnice u opremi). U svakom slučaju, Dacia Lodgy je bez konkurencije, usporedimo li sve pozitivne stvari koje nudi, uz cijenu koju je potrebno platiti za nju.

©VidiAuto.com, 08.2013.

Tehničke karakteristike

Lodgy 1.2 TCe 115 – 7s Laureate
Vrsta motora: Turbo benzinski
Obujam motora: 1198 ccm
Broj cilindara: 4
Snaga u KS: 85 KS pri 4500 o/min
Snaga u kWh: 115 kWh pri 4500 o/min
Okretni moment: 190 Nm pri 2000 o/min
Mjenjač: 5 stupnjeva
Pogon: prednji pogon
Ubrzanje 0-100 km/h: 11,20 s
Maksimalna brzina: 179 km/h
Potrošnja (grad): 7,30 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (otvorena cesta): 5,30 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (kombinarano): 6,00 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (tijekom testa): 5,70 (kWh ili l)/100 km
CO2 emisija: 140 g/km
Duljina: 4498 mm
Širina: 1751 mm
Visina: 1679 mm
Međuosovinski razmak: 2810 mm
Obujam prtljažnika: 207 l
Masa vozila: 1205 kg
Gume: 195/55 R16
Euro NCAP ocjena: 3
Cijena: 117900 kn
Ključne riječi:
cijena Dacia Lodgy TCe test
Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 1. studeni 1895.

11-1-1895 Prvi američki Auto klub

Prvi američki Auto klub

Klub American Motor League održao je svoju osnivačku skupštinu na današnji dan u Chicagu. Klub je imao 60 članova koji su svi od reda bili ugledni građani ili bogataši.

vs

.::.