Vidiauto Testovi Testirali smo... Mitsubishi i-MiEV Intense TEST

Autor: Krunoslav Ćosić Objavljeno: 12.02.2016. 20:25

Automobil za štednju i čišći zrak 

Mitsubishi i-MiEV Intense TEST

Mitsubishi i-MiEV Intense TEST

Električni Mitsubishi i-MiEV „troši“ manje od jedne litre goriva na 100 km, ukoliko bismo usporedili njegovu potrošnju s benzinskim i dizelskim vozilima. Izračunali smo i koliko se štedi na gorivu i održavanju vozila nakon prijeđenih 200.000 kilometara. Iznenadit ćete se rezultatom.

Mitsubishi i-MiEV je idealan automobil za grad, za odlazak na posao, po djecu u vrtić, u teretanu poslije posla, a da ga punite praktički samo jednom tjedno. Doseg baterija kapaciteta 16 kWh je do 160 km, a koliki će se na instrumentu pokazati doseg ovisi kako ste Mitsubishi i-MiEV vozili posljednjih 30 kilometara. Električni automobil je dovoljno snažan za gradsku vožnju, sa svojih 47 kW (67 KS), a dobro će potegnuti i na autocesti. Tvornički podatak o najvećoj brzini je 130 km/h, a digitalni brzinomjer će pokazati maksimalnih 138 km/h. I-MiEV od nula do 100 km/h ubrzava za 15,9 sekundi, iako nam se čini da ubrzavanje traje kraće. Stražnje postavljen električni motor ima i više nego dovoljno momenta za gradsku vožnju - 180 Nm okretnog momenta raspoloživog od 0 do 2.000 o/min, a snaga i moment se šalju na stražnje kotače preko jednobrzinskog mjenjača. Pri svakom otpuštanju papučice gasa ili kočenju baterije smještene ispod prednjih i stražnjih sjedala se nadopunjavaju te se time produžuje autonomija.

Mitsubishi i-MiEV Intense TEST (4)

S obzirom da smo i-MiEV svakodnevno vozili puno više nego što bismo inače u svakodnevnim situacijama, svaku noć smo ga punili. Uglavnom smo imali kapaciteta baterija još za 30-40 kilometara, a kada smo ujutro automobil iskopčali sa sporog punjenja na ekranu punionice u Energetskom institutu Hrvoje Požar pročitali bismo informaciju o 10-13 kWh utrošene električne energije za punjenje (to je prosjek nakon šest punjenja) odnosno to je 5,6 do 7,28 kuna. Dakle, punjenje električnom energijom, pretvoreno u potrošnju preko litre goriva je ispod jedne litre na 100 km/h.

Mitsubishi i-MiEV je u povijesnom smislu vrlo bitan model - to je prvi serijski električni automobil na svijetu, komforan je s obzirom na gabarite kojima raspolaže te autonomiju ugrađenih baterija. Tijekom 7-dnevnog testa Mitsubishi i-MiEV smo punili u punionici zagrebačkog Instituta Hrvoje Požar, uz jednostavnu autorizaciju karticom na samom mjestu. Na isti se način baterije pune na bilo kojoj 220-voltnoj utičnici, kao da spojite svoj mobilni telefon.

Ovaj električni automobil se tijekom testa pokazao vrlo praktičnim, niti jednom se nismo osjetili drugačiji na cesti od drugih vozača i vozila. Napunili smo tijekom noći pune baterije, preko sporijeg punjača, a ujutro nas je dočekala autonomija od 130 km/h. U stvarnosti, imali smo oko 150 kilometara dosega jer nismo koristili klimu, a sama informacija dosega u konačnici ovisi o načinu vožnje u posljednjih 30 kilometara. U sljedećim danima, kada smo prije odlaska do punionice htjeli iskoristiti maksimalno preostali kapacitet otišli bismo na zagrebačku obilaznicu i stisnuli papučicu gasa Mitsubishija i-MiEV do kraja pa bi se baterije nešto brze trošile, a sljedeće jutro bi nam na minijaturnom ekranu bila prikazana informacija o 98 kilometara dosega. Naravno, informacija se kasnije u vožnji pokazala netočnom samo zbog vožnje iz prethodne noći. Ali se zato autonomija u sljedećih 20-ak kilometara uopće nije smanjivala.

Mitsubishi i-MiEV Intense TEST (5)

Mitsubishi i-MiEV se ne mora štedljivo voziti jer je njegova potrošnja električne energije zaista mala - u prosjeku, prijeđenih 100 kilometara nas je koštalo oko 8 kuna, ako smo baterije punili tijekom noći kad je struja 50% povoljnija. Dakle, razloga za štedljivost i sporiju vožnju nego inače s vozilima na konvencionalni pogon zaista nema. Sa 150 kilometara autonomije praktički se možete voziti cijeli tjedan, bez spajanja na utičnicu. Ili spojiti Mitsubishi na utičnicu svakih nekoliko dana. Jasno, na duži put, recimo iz Zagreba do Opatije baš i ne možemo krenuti, osim ako na nekom usputnom stajalištu ne pronađemo utičnicu ili punionicu. U ovom trenutku (početak 2016. godine) u Hrvatskoj postoje 72 punionice. Ako živite u Zagrebu, tada možete očekivati veći broj punionica koje se nalaze instalirane po shopping centrima, u pojedinim javnim garažama te na još nekim lokacijama poput HEP-a ili već spomenutog Energetskog instituta Hrvoje Požar.

U vožnji je Mitsubishi i-MiEV sa svojih 67 KS zabavan i može dobro potegnuti, iako ima masu 1.100 kilograma. Jasno, ne radi se o sportskim performansama kakve inače očekujemo pri spomenu električne struje, ali se u vožnji nimalo ne osjeti nedostatak snage nego baš suprotno - u odnosu na konvencionalne pogone Mitsubishi i-MiEV je startniji, uvijek raspolaže sa 180 Nm okretnog momenta bez obzira na okretaje. I uvijek će privući pozornost jer prolaznici oko nas već prepoznaju električna vozila te se okreću i gledaju. I na autocesti je i-MiEV dobar, brz i spreman na pretjecanja kad je potrebno. Dakle, uopće se ne radi o tromom automobilu nego dapače vrlo agilnom za svoju snagu i masu. I jako ga je lagano za voziti, doslovce ga i djeca mogu voziti. S obzirom da su baterije smještene u podnicu, nema primjetnog naginjanja vozila koje je u gradu s dužinom od 3475 mm vrlo praktično za upravljanje i parkiranje. Istovremeno, nije dirnut niti prtljažni prostor koji nudi 235 litara, a obaranjem stražnjih sjedala povećava se na 860 litara. Zanimljivo je da su naprijed postavljene gume dimenzija 145/65 R15, a straga 175/55 R15 kako bi se omogućilo što bolje vozne performanse u odnosu na cestu i otpor.

Usporedba s dizelskim i benzinskim motorima

Usporedbom potrošnje benzinskih i dizelskih automobila iz A odnosno B segmenta s Mitsubishijem (uz cijene goriva od 9,59 kuna za dizel odnosno 10,15 kuna za benzin) te ako se računa da je potrošnja na 100 prijeđenih kilometara 4 litre dizela odnosno 5 litara benzina, dolazi se do konačnog izračuna da će vas nakon 200.000 prijeđenih kilometara dizelsko vozilo koštati 76.720 kuna, benzinsko 101.500 kuna, a električna energija (0,56 kn/kWh) za i-MiEV samo 14.560 kuna. Tijekom tog perioda za održavanje vozila izdvojit ćete sljedeće iznose: za dizelsko vozilo 22.240 kuna, za benzinsko 17.200 kuna dok će vas električno koštati samo 7250 kuna. Zbrojeno sve (energenti i redovno održavanje) dolazimo do konačnih cijena nakon 200.000 prijeđenih kilometara: 118.700 kuna za benzinsko vozilo, 98.960 kuna za dizelsko vozilo te samo 21.810 kuna za Mitsubishi. Svemu tome pridodajmo i manje emitiranje CO2 u naš okoliš.

Prednosti i nedostaci električnih vozila

Prednost koju donosi kupnja električnog automobila je i u osiguranim parkiralištima u trgovačkim centrima, a na javnim punionicama (koje možete pogledati na www.puni.hr) možete prethodno rezervirati svoj termin i doći u naznačeno vrijeme. Svakako je jedna od najvećih prednosti električnih automobila, uz povoljnu cijenu vožnje, nezagađivanje okoliša, vožnja bez buke motora (zvuk pri kretanju je identičan kretanju tramvaja) te jeftin servis jer nema uobičajenih troškova kao što su izmjene ulja, filtra, remenja, svjećica, popravaka turbina itd.

Zasigurno vas kopka pitanje o baterijama, što kada izgube kapacitet. Proizvođači uglavnom daju jamstvo do deset godina, s tim da do pet godina ne bi trebalo doći do značajnog gubitka kapaciteta, a nakon otprilike pet godina kapacitet padne oko 20%. Što godine idu dalje, kapacitet opada. S obzirom da se baterijski sklop od 16 kWh u i-MiEV-u sastoji od više modula, dovoljno je zamijeniti jedan ili samo nekoliko njih te tako znatno obnoviti ukupni kapacitet baterija. Cijene baterija su još uvijek skupe, a s omasovljavanjem kupnje električnih vozila doći će i do pada cijena baterija. Trenutno je cijena za jedan baterijski modul koji se ugrađuje u Mitsubishi između 500 i 700 eura. U i-MiEV je ugrađeno 88 ćelija Li-Ion baterija.

Još uvijek je kupnja električnih vozila skup potez te postaje povoljniji u periodima godine u kojima država daje određene subvencije; tako se na električna vozila subvencionira 70.000 kuna, na hibridna plug-in 50.000, a na hibridna 30.000. Nezgodno je što se prvo mora platiti puni iznos za vozilo, a zatim se s računom od kupnje pokreće postupak povrata novca, što traje oko mjesec dana.

Opremljenost

Zgodno je što oba prednja sjedala imaju grijanje ne samo sjedaće površine nego i naslona, uz reguliranje intenziteta grijanja. Glavna svjetla mogu biti u LED tehnologiji tako da se i na taj način štedi energija, uz istovremenu bolju vidljivost noću i po lošim uvjetima.

Mitsubishi i-MiEV Intense TEST (3)

Mitsubishi i-MiEV ima sve standardne sigurnosne sustave (ABS, EBD, SRS), automatski klima uređaj, daljinsko centralno zaključavanje, električni servo upravljač, kožom presvučene upravljač i ručicu mjenjača, sjedalo vozača podesivo po visini. U multimedijskom dijelu ima AUX ulaz za spajanje iPoda, USB utor, radio CD/mp3 player s četiri zvučnika, a ako želite navigaciju preko 6,1-inčnog ekrana tada je potrebno uzeti jači paket Intense Plus koji ima još i Bluetooth.

Cijena za Mitsubishi i-MiEV

Električni automobili su još uvijek vrlo skupi i građani na njih gledaju s interesom, ali ih iznenadi visoka cijena vozila. Tako je cijena za Mitsubishi i-MiEV sa svim porezima 205.000 kuna dok se za jači paket Intense Plus treba izdvojiti 219.900 kuna. Uzmete li od države poticaje, uštedjet ćete 70.000 kuna pa u konačnici cijena vozila ispada 135.000 kuna. To je već prihvatljiva cijena pa ako se uzme u obzir ušteda na gorivu i na servisima, zasigurno ćete i sami doći do zanimljive računice na kraju. S obzirom da se može naručiti N1 izvedba s dva sjedala i metalnom pregradnom mrežicom tada imate odbitak PDV-a od 100% pa govorimo o početnoj cijeni od 164.000 kuna.

Mitsubishi i-MiEV Intense TEST (1)

Tehničke karakteristike

i-MiEV Intense
Vrsta motora: Električni
Obujam motora: ---
Broj cilindara: ---
Snaga u KS: 67 KS pri ---
Snaga u kWh: 47 kWh pri ---
Okretni moment: 180 Nm pri ---
Mjenjač: ---
Pogon: stražnji pogon
Ubrzanje 0-100 km/h: 15,90 s
Maksimalna brzina: 130 km/h
Potrošnja (grad): ---
Potrošnja (otvorena cesta): ---
Potrošnja (kombinarano): ---
Potrošnja (tijekom testa): ---
CO2 emisija: ---
Duljina: 3475 mm
Širina: 1475 mm
Visina: 1610 mm
Međuosovinski razmak: 2550 mm
Obujam prtljažnika: 235 l
Masa vozila: 1100 kg
Gume: 175/55 R15
Euro NCAP ocjena: nije ocijenjen
Cijena: 205000 kn
Ključne riječi:
električni automobil i-MiEV Mitsubishi
Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 28. ožujak 1900.

3-28-1900 Prvi kraljevski automobil

Prvi kraljevski automobil

Britanska kraljevska obitelj preuzela je svoj prvi automobila, Daimler Mail Phaeton.

vs

.::.