Vidiauto Testovi Testirali smo... Renault Megane 1.5 dCi GT Line TEST

Autor: Krunoslav Ćosić Objavljeno: 29.09.2014. 14:53

Štedljiv, štedljiv i dovoljno snažan za zabavu 

Renault Megane 1.5 dCi GT Line TEST

Renault Megane 1.5 dCi GT Line TEST

Testirani Renault Megane je kompaktni automobil C-segmenta s pet vrata i odličnim 1.5 dCi motorom snage 110 KS, uz GT Line opremu.

Testirao: Krunoslav Ćosić

Renault Megane je davno, 1995. godine zamijenio Renault 19, a trenutna treća generacija Meganea predstavljena je 2008. godine. I dok je Coupe verzija sportski i vrlo moderno dizajnirana, hatchback (berlina) je nešto konzervativnija upravo zbog dizajna kupe verzije Meganea. U ponudi je i karavanska Gandtour izvedba.

Renault Megane na cesti

Već isprobani kvalitetni 1.5 dCi turbodizelski Energy motor u svakom se Renault-Nissan-Dacia vozilu pokazao dobrim, agilnim, žustrim, dinamičnim i štedljivim. Sa 110 KS moći ćete se usuditi ići i u hrabrija pretjecanja, a sve počinje pritiskom na gumb Start tako da ključ samo treba biti uz vas. U vožnji po otvorenoj cesti imali smo potrošnju samo 3,7 litara, nakon prijeđenih 150 km. Prethodno smo natočili gorivo do vrha rezervoara. Ruta je izgledala ovako: napravili smo 40 km u gradskoj vožnji te se otisnuli na otvorenu cestu. Nakon prijeđenih 150 km po otvorenoj cesti putno računalo nam je pokazalo doseg od još 1430 km. Za nepovjerovati! Nakon gotovo 200 kilometara imali smo goriva za još 1430 km.

Napominjemo kako smo se uglavnom vozili u petoj brzini zbog ograničenja na cesti koja su bila 50, 60 i 70 km/h, a povremeno smo imali pretjecanja i prolaske kroz mnoga naseljena mjesta. Vožnja u petom ili šestom stupnju prijenosa je ugodna, a vozite li se po otvorenoj cesti i želite voziti u šestom stupnju prijenosa, brzina vožnje treba biti najmanje 90 km/h. Možda čak i 95 km/h.

U gradskoj vožnji Megane će trošiti oko 6 litara, što je za vožnju po gradu kao što je Zagreb sasvim dobar rezultat. Na autocesti Megane se pokazuje dovoljno snažnim i ozbiljnim za pretjecanje. Pri brzini od 130 km/h motor se u šestom stupnju vrti na 2100 okretaja tako da je u tom području spreman i na povećanje brzine, bez potrebe za "šaltanjem" u niži stupanj prijenosa.
Do stotke će vas Megane dovesti za 12,1 sekundi, a udaljenost od jednog kilometra prijeći će za 33,5 sekundi. Najveća brzina je 190 km/h, a emisija CO2 90 g/km. Više informacija o motoru možete pronaći u našoj tablici s karakteristikama na kraju testa.

Već od 1500 okretaja motor će početi ubrzavati, a vrti se maksimalno do 5000 okr/min. Megane je u vožnji tih, a tipični dizelski zvuk čut ćete samo prilikom startanja motora te pri ubrzavanju s mjesta. Dok smo čekali zeleno svjetlo na semaforu, Energy motor se uz pomoć Start/stop sustava automatski zaustavlja i ponovo pokreće stiskom na papučicu gasa što dodatno utječe na potrošnju goriva.

Šesterostupanjski mjenjač je dobar, odmjeren, kratkih i preciznih hodova. I s drugim komponentama smo zadovoljni - upravljač je dovoljno precizan, dobre su kočnice, a ovjes je srednje tvrd. Testirani Renault Megane je pregledan u vožnji, za razliku od Meganea Coupe koji smo nedavno imali na testu. Testirano vozilo ima i parking senzore koji dobro dođu u gradskoj vožnji, pri parkiranju u uskim prostorima.

U ponudi dizelskih motora Renaulta Megane su dCi 95 snage 95 KS, testirani dCi 110 Energy sa 110 KS (dostupan je i s automatskim EDC mjenjačem), a vrhunac ponude je snažni 1.6 dCi 130 Energy s motorom snage 130 KS.
Benzinsku ponudu čine dva motora - TCe 115 Energy sa 115 KS te TCe 130 Energy snage 132 KS dostupan s ručnim i EDC mjenjačem sa šest stupnjeva.

Vanjski izgled

Crvena boja karoserije u kombinaciji sa sivim detaljima oko prednjih maglenki, sivim retrovizorima koji se automatski preklapaju prilikom izlaska iz vozila i sivim kvakama te sivim difuzorom na kojem se nalaze parking senzori dobro izgledaju u praksi. U prednjem dijelu velika svjetla povezuje crna piano linija s velikim Renault znakom. Dinamičnijem izgledu pridonosi mišićava na bokovima hauba dok ćete na boku vidjeti lajsne na vratima kao i djelomično stražnje svjetlo koje se urezuje u bočnu stranu vozila. Aluminijski naplatci dobrog dizajna su na gumama dimenzija 205/50 R17.
Stražnjem krajem dominiraju velika svjetla s lijepim potpisom pozicijskih svjetala, a vozači iza vas primijetit će i difuzor te oznaku GTline.

Interijer

Ulazak u vozilo je ugodan, ne zahtijeva previše mjesta na parkiralištu, a prednja i stražnja vrata otvaraju se dovoljno široko.

Crna unutrašnjost prošarana je crvenim detaljima, točnije crvenim linijama i prošivom crvenog konca. GT Line oprema testiranog Renault Meganea donosi sportski duh u interijer vozila. Najuočljiviji detalj GTline opreme svakako su crvena linija od središnjeg dijela kokpita pa do suvozačkog otvora ventilacije te imitacija karbona. Radi se o plastici koja dosta vjerno oponaša karbon. Vrlo upečatljivo.
Crveni prošiv pronašli smo u testiranom Meganeu na kožom obloženom upravljaču lijepog finiša i razigranih detalja u sportskom stilu te na ručici kožom obloženog upravljača.
GTline oznaka vidljiva je na naslonima RS sjedala, a sjedala su u bočnim potpornim zonama obložena kožom prošivenom bijelim koncem. Bijeli prošiv konca nalazi se i na ergonomski postavljenom središnjem naslonu za ruke.

Isti reljefni finiš nalazi se i na tvrdim i na mekanim dijelovima kokpita, a odgovarala nam je mekana kožna podloga na naslonu na vratima.
Brzinomjer i okretomjer su u francuskom stilu položeni i ne daju baš uvijek zbog toga preciznu informaciju o točnom broju okretaja motora. Ne radi se tu o velikoj nepreciznosti, ali primjećuje se. I okretomjer i brzinomjer unutar kruga imaju jako velik broj gustih i rijetkih crtica koje postaju gušće što se motor više vrti odnosno što je brzina vožnje veća.

Vratimo se na sjedala i prostor unutar kabine Renaulta Megane. Sjedala su sportski nastrojena (oznaku Renault Sport pronaći ćete unutar brzinomjera i na pragovima vrata) i dobro drže tijelo i prilikom sportskije vožnje. Sviđa nam se podešavanje naslona za vrat i po duzini tako da u svim uvjetima vožnje možete odabrati idealan položaj.

Između vozača i suvozača ima dosta mjesta tako da nema dodirivanja tijekom vožnje. Putnici na stražnjoj klupi imaju sasvim dovoljno mjesta za komotnu vožnju i mogu se raširiti na svojim sjedalima koja također imaju kožne detalje.
Prtljažnik obujma 372 litre je dubok, pruža prostor za smještaj većeg broja različite prtljage, a peta vrata će se otvoriti samo dodirom tako da ne morate koristiti ključ. Ključ samo treba biti pored vas, isto kao i za otključavanje svih vrata na vozilu, a prilikom odlaska od vozila vrata će se automatski zaključati. Samo 8 litara obujma više ima Volkswagen Golf 7 (380 litara).

GT Line oprema

GT Line paket opreme uključuje 13 opcija, između kojih izdvajamo automatski klima uređaj s odvojenim upravljanjem za vozača i suvozača, brisače sa senzorom za kišu, ručicu mjenjača presvučenu kožom, aluminijske naplatke Celsium, stražnje parking senzore, prednja sjedala RS, dodatno zatamnjena stražnje i bočna stakla, električno podesiva i preklopiva vanjska ogledala...

Multimedija

Iako na prvi pogled multimedija ne izgleda bogato, prevarili smo se na taj prvi pogled. Ekran u monokromatskoj izvedbi jeste malen za današnje pojmove, ali puno je bitnije što na infotainment sustav vozila možete spojiti više različitih uređaja i uživati tijekom vožnje. Putem USB porta spojili smo USB stick s barem tisuću pjesama različitih žanrova. Na sustav smo spojili i pametni telefon te ga koristili za telefoniranje tijekom vožnje. Moguće je iz telefona prenijeti telefonski imenik te liste povijesti poziva. Sugovornici su nas jako dobro i razumljivo čuli.

Ipak, glazbu s telefona nismo mogli slušati jer nije podržan Bluetooth protokol A2DP koji inače omogućuje slušanje u stereu glazbe s telefona.
Sam audio sustav je dobar, kvalitetan je zvuk, a upravljanje tijekom vožnje je moguće i putem ergonomski postavljenih tipki iza kola upravljača. Sve je tu, na jednom mjestu, vrlo praktično te ne morate gledati u tipke tijekom vožnje. Taj način kontrole zvuka nam je bio draži nego preko minijaturnog gumba za glasnoću na samom audio sustavu smještenom ispod komandi klima uređaja koji omogućuje da vozač i suvozač sami reguliraju temperaturu u svojem dijelu vozila.
Sustav inače nije preveden na hrvatski jezik, lokalizaciju ćete dobiti uzimanjem drugih paketa opreme koji uključuju veći ekran osjetljiv na dodir te R-Link sustav s aplikacijama.

Cijena za Renault Megane berline 1.5 dCi GT Line

Cijena za testirani Renault Megane 1.5 dCi GT Line sa svom dodatnom opremom je 157.924 kuna. Na iznos od 130.900 kuna oprema GT Line cijenu podiže na 148.900 kuna, a tu je još i dodatna oprema metalik boja (3200 kuna), rezervni kotač (590 kuna) i paket Easy koji za 2000 kuna uključuje karticu „slobodne ruke“, automatsku parking kočnicu te pomoć pri kretanju na uzbrdici HSA.

Početna cijena za dizelski 1.5 dCi 95 Authentique je 116.900 kuna, što je dobra početna cijena za dizelaše.
130.900 kuna je početna cijena za 1.5 dCi Expression, dok inačica s automatskim EDC mjenjačem košta 158.900 kuna. Najskuplji Megane 1.6 dCi GT Line ima cijenu 160.900 kuna.

Benzinci su kao i inače jeftiniji - početna cijena je 112.900 kuna, a najskuplji 1.2 TCe 130 EDC ima cijenu 151.900 kuna.

©VidiAuto.com, rujan 2014.

Tehničke karakteristike

Megane 1.5 dCi GT Line
Vrsta motora: Turbo diesel
Obujam motora: 1461 ccm
Broj cilindara: 4
Snaga u KS: 110 KS pri 4000 o/min
Snaga u kWh: 81 kWh pri 4000 o/min
Okretni moment: 260 Nm pri 1750 o/min
Mjenjač: 6 stupnjeva
Pogon: prednji pogon
Ubrzanje 0-100 km/h: 12,10 s
Maksimalna brzina: 190 km/h
Potrošnja (grad): 3,90 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (otvorena cesta): 3,20 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (kombinarano): 3,50 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (tijekom testa): 5,00 (kWh ili l)/100 km
CO2 emisija: 90 g/km
Duljina: 4302 mm
Širina: 1808 mm
Visina: 1471 mm
Međuosovinski razmak: 2641 mm
Obujam prtljažnika: 372 l
Masa vozila: 1333 kg
Gume: 205/50 R17
Euro NCAP ocjena: 5
Cijena: 157924 kn
Ključne riječi:
berline cijena u Hrvatskoj dCi Megane Renault test
Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 28. ožujak 1900.

3-28-1900 Prvi kraljevski automobil

Prvi kraljevski automobil

Britanska kraljevska obitelj preuzela je svoj prvi automobila, Daimler Mail Phaeton.

vs

.::.